Search



Not a CBA Member? Join Now!
Find A Lawyer Directory
STRATUM
Find A Lawyer Directory
Know Your Judge

TCL > August 1999 Issue > Colorado Bar Association 1999-2000 Administration

The Colorado Lawyer
August 1999
Vol. 28, No. 8 [Page  5]

© 1999 The Colorado Lawyer and Colorado Bar Association. All Rights Reserved.

All material from The Colorado Lawyer provided via this World Wide Web server is copyrighted by the Colorado Bar Association. Before accessing any specific article, click here for disclaimer information.

Features

Colorado Bar Association 1999-2000 Administration

1900 Grant Street, 9th Floor
Denver, Colorado 80203-4336
(303) 860-1115
WATS: (800) 332-6736


OFFICERS AND EXECUTIVE COUNCIL


President

President-Elect

Immediate Past President

Senior Vice-President (2nd District)

Vice-President (1st District)

Vice-President (3rd District)

Vice-President (4th District)

Vice-President (5th District)

Treasurer

Council Members
 
 
 
 
 
 
 

Executive Director

H. Barton Mendenhall II, Rocky Ford

Dale R. Harris, Denver

Bennett S. Aisenberg, Denver

Steven E. McBride, Englewood

Alfred C. Harrell, Jr., Denver

Ann B. Mygatt, Boulder

Brenda L. Jackson, Cañon City

Diane H. Mauriello, Vail

John S. Holt, Aurora

Donald E. Campbell, Colorado Springs
Hubert A. Farbes, Jr., Denver
Leslie A. Fields, Denver
Lynn S. Jordan, Denver
Ernest F. Marquez, Salida
Sherri L. Sweers, Denver
Arthur C. Underwood, Aurora
Edward L. Zorn, Ft. Morgan

Charles C. Turner, Denver


BOARD OF GOVERNORS


Adams County:
Theresa Spahn, Brighton
Heather Turner, Brighton

Arapahoe County:
Christopher C. Cross, Englewood
Michael P. Miller, Littleton
Robert H. Russell, Englewood
Robert J. Truhlar, Littleton
Arthur C. Underwood, Aurora

Aurora:
Christine J. Law, Aurora

Boulder County:
Christine A. Coates, Boulder
H. Patrick Furman, Boulder
David B. Harrison, Boulder
Elaine T. Johnson, Boulder
Richard C. Nehls, Boulder
Daniel A. Vigil, Boulder

Continental Divide:
Diane H. Mauriello, Vail
Lynne M. Sholler, Breckenridge

Delta County:
James D. Brown, Delta

Denver:
Barbara S. Banks, Denver
Scott S. Barker, Denver
Katherine L. Bryant, Denver
Stacy A. Carpenter, Denver
Roger Castle, Denver
David R. DeMuro, Denver
Jennifer J. Dechtman, Denver
Hubert A. Farbes, Jr., Denver
Susan Smith Fisher, Littleton
Terry Fox, Denver
David W. Furgason, Denver
Barbara Weil Gall, Denver
Howard B. Gelt, Denver
Loren R. Ginsburg, Denver
Mary Jo Gross, Denver
Alfred C. Harrell, Jr., Denver
Cherry J. Hearn, Denver
Terrance R. Kelly, Denver
Kenneth M. Laff, Denver
Christopher B. Little, Englewood
David C. Little, Englewood
Michelle M. Lucero, Denver
Pamela R. Mackey, Denver
A. Lenore Martinez, Denver
Douglas I. McQuiston, Denver
Annita M. Menogan, Denver
Christopher A. Miranda, Denver
Vicki S. Porter, Denver
Henry R. Reeve, Denver
William F. Schoeberlein, Denver
Helen C. Shreves, Denver
Marshall A. Snider, Denver
Mary E. Toornman, Denver
Paul E. Washington
Joseph G. Webb, Denver
Carolynne White, Denver
vacant
vacant
vacant
vacant

Douglas-Elbert County:
Lori Crystal, Castle Rock

El Paso County:
Donald E. Campbell, Colorado Springs
Jeffrey J. Colerick, Colorado Springs
Jack E. Donley, Colorado Springs
Jerry A. Donley, Colorado Springs
Mary Ann Liston, Colorado Springs
Norman A. Palermo, Colorado Springs

First Judicial District:
William P. DeMoulin, Golden
Richard E. Mishkin, Lakewood
Tina L. Olsen, Golden
William Stiner, Golden

Four Corners:
vacant

Fremont-Custer:
Norman R. Lemons, Cañon City

Heart of the Rockies:
Anthony Martinez, Salida

Larimer County:
Cynthia Hartman, Fort Collins
Donald E. Johnson, Fort Collins
Mariam J. Masid, Fort Collins

Mesa County:
Betty C. Bechtel, Grand Junction
Robert Traylor, Grand Junction

Ninth Judicial District:
Lori Satterfield, Glenwood Springs

Northwestern Colorado:
Rodney H. Peck, Craig

Pitkin County:
Timothy E. Whitsitt, Carbondale

Pueblo County:
Larry J. Simons, Pueblo
E. Tuck Young, Pueblo

San Luis Valley:
J. Otis Lewis, Alamosa

Seventh Judicial District:
David M. Barton, Gunnison

Sixteenth Judicial District:
Scott R. Foncannon, Rocky Ford

Southeastern Colorado:
Donald L. Steerman, Lamar

Southern Colorado:
Ellen Haskins Trujillo, Walsenburg

Southwestern Colorado:
David L. Dickinson, Durango

Thirteenth Judicial District:
Edward L. Zorn, Fort Morgan

Weld County:
John J. Barry, Greeley
CaroL M. Haller, Greeley

Agricultural & Rural Law Section:
Julianne Woldridge, Colorado Springs

Business Law Section:
Anthony C. van Westrum, Denver

Criminal Law Section:
Maureen A. Cain, Denver

Family Law Section:
Terre L. Rushton, Louisville

Health Law Section:
Gregory J. Smith, Denver

Judiciary Section:
Thomas L. Roberts, Denver

Litigation Section:
Marcus L. Squarrell, Denver

Mineral Law Section:
Dante L. Zarlengo, Denver

Real Estate Section:
Lynn S. Jordan, Denver

Solo/Small Firm Section:
D. A. Bertram, Denver

Taxation Law Section:
Eugene Zuspann, Denver

Trust & Estate Section:
Robert L. Steenrod, Jr., Denver

Workers’ Compensation Section:
Thomas L. Kanan, Denver

Young Lawyers Division:
Sherri L. Sweers, Denver

ABA Delegates:
Robert R. Keatinge, Denver
Diane H. Mauriello, Vail
Frederic B. Rodgers, Golden
Paul J. Willumstad, Pueblo
David L. Wood, Fort Collins

Asian American Bar Association:
Fay Chu Fong, Denver

Colorado Court of Appeals:
Jose D.L. Marquez, Denver

Colorado Criminal Defense Bar Association:
Ernest F. Marquez, Salida

Colorado Defense Bar Association:
Candace M. McCune, Aurora

Colorado Hispanic Bar Association:
Lyndon O. Knowles, Denver

Colorado Indian Bar Association:
Alice E. Walker, Boulder

Colorado Lesbian & Gay Bar Association:
M. David Johnson, Denver

Colorado Public Defenders Association:
William S. Schurman, Steamboat Springs

Colorado Supreme Court:
Gregory J. Hobbs, Jr., Denver

Colorado Trial Lawyers Association:
W. Harold Flowers, Jr., Boulder

Colorado Women’s Bar Association:
Florence J. Phillips, Arvada

County Judges Association:
Kathleen Hearn, Pueblo

District Attorneys Association:
Al M. Dominguez, Jr., Greeley

District Judges Association:
Richard J. Hart, Vail

Municipal Judges Association:
George W. Boyle II, Arvada

National Association of Black Women Attorneys:
Cynthia D. Jones, Denver

Sam Cary Bar Association:
J. Wallace Wortham, Jr., Denver

State House of Representatives:
William G. Kaufman, Loveland
vacaNt

State Senate:
Edwin G. Perlmutter, Denver
vacant

United States District Court:
Zita L. Weinshienk, Denver

University of Colorado School of Law:
Harold H. Bruff, Boulder

University of Denver College of Law:
Nell Jessup Newton, Denver


COMMITTEES
Committee Membership Information as of July 1, 1999
If you have not yet joined a Committee and wish to, click here.

ALTERNATIVE WORK SCHEDULES COMMITTEE

Frank V. Ariano, Elgin, IL
James B. Borgel, Denver
Richard D. Casey, Denver
Marilyn Chappell, Wheat Ridge
Lynn A. Cleveland, Denver
Joan L. Cordutsky, Broomfield
Rebecca Dieter, Golden
Kimberly A. Emil, Littleton
Terry Fox, Denver
Samuel R. Freeman, Denver
Deborah L. Getz, Severance
Debra Hodgson, Denver
Melanie B. Lewis, Denver
Jennifer Lufman, Denver
Cassandra M. McCasland, Denver
Jeffrey M. Nobel, Denver
Patricia Peppard, Littleton
Jack D. Shoffner, Grand Junction
 

AMICUS BRIEF COMMITTEE

Mary Hurley Stuart, Denver, Chair
John W. Dunn, Vail
J. Steven Patrick, Gunnison
Ralph G. Torres, Denver
Anthony C. van Westrum, Denver
 

ATTORNEY REGULATION COMMITTEE

Daniel Schendzielos, Denver, Chair
Cary R. Alburn III, Fort Collins
Chad A. Atkins, Littleton
J. Scott Bell, Denver
Martin M. Berliner, Denver
Mary T. Bernuth, Denver
Peter B. Bogardus, Gunnison
Michael S. Burg, Englewood
Megan A. Combs, Castle Rock
Gary L. Gottesfeld, Denver
L. Michael Henry, Jr., Denver
John (Jack) A. Kintzele, Denver
Benjamin Klein, Denver
Cathy A. Klein, Denver
David Kroll, Denver
Herrick K. Lidstone, Jr., Englewood
Kristi J. Livendalen, Denver
Richard G. McManus, Jr., Denver
Linda S. Miller, Fort Collins
Mark P. Miller, Denver
Edward C. Moss, Denver
Blain D. Myhre, Denver
Karla J. Pierce, Littleton
Jeffrey F. Reiman, Denver
Thomas R. Ripp, Wheat Ridge
Lori L. Roberts, Denver
Howard I. Rosenberg, Denver
R. Scott Schofield, Colorado Springs
Craig Stewart, Denver
Andrew M. Toft, Denver
M. Ann Toney, Fort Collins
Gordon W. Williams, Lakewood
Mary A. Wollard, Denver
Duane Woodard, Arvada
Glenn F. Younger, Denver
 

AVAILABILITY OF LEGAL SERVICES

Harold J. Baer, Jr., Denver, Chair
Norman F. Aaronson, Denver
Carla L. Baker, Denver
Howard J. Beck, Aurora
William E. Benjamin, Boulder
Robert S. Cervone, Denver
Barbara G. Chamberlain, Denver
Alexa Chiang, Denver
Steven C. Choquette, Denver
Steffanie E. Clothier, Denver
Patricia J. Craig, Frisco
Michelle Duensing, Denver
Eric Elliff, Denver
Ida E. Escobedo-Betson, Northglenn
Anna K. Farber, Denver
Kathleen J. Gebhardt, Boulder
Donald W. Hoagland, Denver
H. Lawrence Hoyt, Boulder
Robert L. R. Hunt, La Junta
Chris Jeffers, Boulder
Sarah A. Krakoff, Boulder
Robert Mack, Colorado Springs
Daniel C. McAuliffe, Denver
Janet M. Meyers, Denver
David H, Miller, Denver
Jon S. Nicholls, Denver
Patricia Peppard, Littleton
Paul A. Prendergast, Littleton
Howard I. Rosenberg, Denver
Dominick M. Saia, Boulder
Jack D. Shoffner, Grand Junction
Lynne M. Sholler, Breckenridge
Robert M. Smith, Fort Collins
Daniel M. Taubman, Denver
Susan G. Thomas, Denver
Robert J. Truhlar, Littleton
Mary K. Turano, Wheat Ridge
Donald T. Varnadore, Denver
Dennis P. Walker, Denver
Gina B. Weitzenkorn, Denver
Rebecca R. Wiggins-Tinsley, Denver
Barbara Williams, Leadville
 
AWARDS COMMITTEE
Miles C. Cortez, Denver, Chair
Craig C. Eley, Denver
Alice D. Madden, Boulder
Richard G. McManus Jr., Denver
Charles P. Northrop, Denver
Carolyn M. Romero, Denver
Ronald I. Zall, Denver
 
BILL OF RIGHTS COMMITTEE
Kenneth M. Koprowicz, Denver, Chair
Christelle Beck, Boulder
Kerry A. Buckey, Central City
Susan Cushman, Denver
J. Scott Detamore, Denver
Kathleen M. Flynn, Denver
Donald B. Gentry, Denver
H. Lawrence Hoyt, Boulder
Christopher M. Kamper, Denver
Benjamin Klein, Denver
Michael E. Lajoie, Pueblo
Michael R. Lawrence, Denver
Burton H. Levin, Avon
Robert L. Liebross, Denver
Lino S. Lipinsky, Washington, DC
Jack R. Luellen, Englewood
Brenda Lujan, Englewood
Daniel F. Lynch, Denver
Richard A. Marsh, Frederick
Anthony K. McEahern, Englewood
Brian D. Meegan, Denver
Melissa L. Mequi, Denver
Jay R. Miller, San Antonio, TX
Stanley M. Morris, Cortez
Blain D. Myhre, Denver
John G. Nelson, Denver
David A. Palmer, Grand Junction
B. Arthur Perlman, Littleton
Paul G. Quinn, Denver
Dominick M. Saia, Boulder
William S. Silverman, Denver
Daniel B. Slater, Cañon City
Andrew Spiegel, Boulder
John H. Steel, Telluride
Susan G. Thomas, Denver
Dennis W. Thome, Lakewood
Keith D. Vance, Colorado Springs
Edward L. Volpe, Denver
Michael D. Wulfsohn, Greenwood Village
 
CONVENTION COMMITTEE
Mark R. Levy, Denver, Chair
Robert R. Anson, Greeley
Christelle Beck, Boulder
Mark S. Berry, Littleton
William E. Brayshaw, Denver
Alexa Chiang, Denver
Rebecca Koppes Conway, Greeley
Harvey W. Curtis, Denver
Deborah M. Dunker, Denver
Loren R. Ginsburg, Denver
Milo N. Gonser, Denver
Joseph G. Hodges, Jr., Denver
Frank J. Hutfless, Golden
Ronald H. Jacobs, Denver
Richard G. McManus, Jr., Denver
Karen S. Proc, Denver
Michael D. Rembold, Littleton
Dominick M. Saia, Boulder
Ralph G. Torres, Denver
Sue E. Weiske, Denver
Teresa A Zoltanski, Denver
 
COURT REFORM COMMITTEE
Edward C. Gassman, Loveland, Chair
Gary F. Albrecht, Denver
Cary R. Alburn III, Fort Collins
Leland P. Anderson, Lakewood
Michael S. Beaver, Englewood
Christelle Beck, Boulder
Martin D. Beier, Denver
Robert M. Blea II, Denver
Joseph I. Bodine, Greeley
Karen L. Brody, Denver
Michael S. Burg, Englewood
M. Edward Burns, Jr., Englewood
Michael A. Cox, Brighton
William F. Dressel, Fort Collins
Jeffrey A. Esses, Denver
Andrew J. Felser, Denver
Michael S. Freeman, Denver
David W. Furgason, Denver
Loren R. Ginsburg, Denver
David J. Hahn, Denver
John F. Head, Denver
Richard P. Holme, Denver
David Hughes, Golden
Jeffrey A. Hyman, Denver
Lee F. Johnston, Denver
Jerry N. Jones, Denver
James D. Kilroy, Denver
Elizabeth S. Kreis, Arvada
Richard W. Laugesen, Denver
Ronald A. Lebsack, Fort Morgan
David J. Lee, Boulder
Jay R. Miller, San Antonio, TX
Blain D. Myhre, Denver
Richard L. Ott, Jr., Denver
David H. Pearlman, Colorado Springs
Francis C. Porada, Denver
John T. Scherling, Greenwood Village
Martin Semple, Denver
Lynne M. Sholler, Breckenridge
Andrew Speigel, Boulder
Howard R. Stone, Golden
Nicole L. Thomas, Westminster
Andrew M. Toft, Denver
M. Ann Toney, Fort Collins
Cynthia Treadwell-Miller, Castle Rock
Mary K. Turano, Wheat Ridge
R. C. Turano, Lakewood
Michael J. Waggoner, Boulder
Dennis P. Walker, Denver
Glenn F. Younger, Denver
 
DIVERSITYINTHELEGAL PROFESSION COMMITTEE
David R. Juarez, Northglenn, Chair
Hartley D. Alley, Wheat Ridge
Louise Aron, Lakewood
Anthony L. Bastone II, Boulder
Celeste M. C de Baca, Denver
Susani N. H. Dixon, Denver
Ida E. Escobedo-Betson, Northglenn
Patricia Jarzobski, Denver
Carol K. Jencks, Denver
Peter F. Jones, Denver
Kenzo S. Kawanabe, Denver
Carolyn Lievers, Denver
Elsa T. Martinez-Tenreiro, Denver
David H. Miller, Denver
Karen B. Mitchell, Colorado Springs
Mary M. Phillips, Denver
Michael A. Shea, Denver
David N. Simmons, Englewood
Herbert L. Stern III, Denver
Nicole L. Thomas, Westminster
Teresa A. Zoltanski, Denver
Connie A. Zubler, Boulder
 
ETHICS COMMITTEE
Marcy G. Glenn, Denver, Chair
Ronald M. Aal, Denver
Bennett S. Aisenberg, Denver
Gordon L. Allott, Jr., Littleton
Claude W. Appel, Walsenburg
Kenneth E. Barnhill, Littleton
James G. Benjamin, Denver
Michael H. Berger, Denver
Larry W. Berkowitz, Denver
Susan Bernhardt, Denver
Gary B. Blum, Denver
Mark H. Boscoe, Denver
Alan Bucholtz, Denver
Catherine C. Burkey, Grand Junction
Nancy L. Cohen, Denver
Cynthia F. Covell, Denver
Daniel W. Dean, Fort Collins
Joseph N. deRaismes III, Boulder
David R. Eason, Denver
Richard L. Eason, Englewood
Jane G. Ebisch, Denver
Timothy L. Fasing, Englewood
Susan Smith Fisher, Littleton
Cecelia A. Fleischner, Denver
Kathie J. Fliss, Castle Rock
Mark A. Fogg, Denver
Douglas D. Foote, Denver
Beverly A. Fulton, Pueblo
Jennifer L. Gimbel, Denver
John S. Gleason, Denver
Cathryn L. Hazouri, Boulder
Richard F. Hennessey, Denver
Lynne L. Hicks, Denver
Shelly A. Hill, Steamboat Springs
James P. Hollaway, Denver
Robbi J. Jackson, Lakewood
Philip R. James, Denver
Michael W. Jones, Denver
John A. Jostad, Fort Collins
Ira M. Karet, Glenwood Springs
Robert R. Keatinge, Denver
William J. Kirven III, Denver
Roger A. Klein, Greeley
Phyllis G. Knight, Denver
Peter G. Koclanes, Denver
Stuart A. Kritzer, Denver
Scotty P. Krob, Englewood
John M. Lebsack, Denver
David C. Little, Englewood
Charles F. Luce, Jr., Denver
Lori A. Mallia, Denver
Grant Marylander, Denver
Raymond P. Micklewright, Denver
Cecil E. Morris, Jr., Denver
Edward C. Moss, Denver
Demetri E. Munn, Denver
Russel Murray III, Aurora
David G. Palmer, Denver
William T. Pizzi, Boulder
Leonard P. Plank, Denver
Ruthanne Polidori, Littleton
Chips Portales, Denver
Gerald D. Pratt, Englewood
Henry R. Reeve, Denver
Jeffrey F. Reiman, Denver
Rohn K. Robbins, Vail
Alexander R. Rothrock, Englewood
Arthur P. Roy, Denver
Susan E. Sanders, Denver
Raymond N. Satter, Denver
Don W. Sears, Boulder
Lance M. Sears, Colorado Springs
Diane V. Smith, Englewood
Marcus L. Squarrell, Denver
William E. Tanis, Denver
John M. Tanner, Denver
Daniel M. Taubman, Denver
Joseph H. Thibodeau, Denver
Anthony C. van Westrum, Denver
Jeffrey M. Villanueva, Denver
Wendy K. VonWald, Englewood
Julie M. Walker, Denver
Albert B. Wolf, Denver
Thomas H. Young, Denver
 
INTERPROFESSIONAL COMMITTEE
Saul Sarney, Denver, Chair
James L. Abrams, Denver
Douglas E. Best, Denver
Jon C. Bourne, Lakewood
Marlin W. Burke, Denver
James F. Carr, Denver
Roger T. Castle, Denver
Carrie L. Ciliberto, Golden
L. Andrew Cooper, Englewood
James W. Creamer, Jr., Denver
Paul A. Faraci, Denver
Steven D. Fink, Denver
Gary W. Flanagan, Denver
Daniel S. Foster, Denver
Henry J. Geisel, Pueblo
Laurence B. James, Englewood
Robert D. Jones, Colorado Springs
Stephen C. Kaufman, Denver
Richard J. Kennedy, Colorado Springs
Cathy A. Klein, Denver
Victoria J. Koury, Denver
Scott R. Larson, Denver
Larry D. Lee, Boulder
Patric J. LeHouillier, Colorado Springs
Susan B. Levy, Boulder
Christina Lindsay, Englewood
Ira M. Long, Jr., Denver
Brenda Lujan, Englewood
Steven A. Michalek, Denver
Robert A. Millman, Colorado Springs
Rebecca H. Noecker, Colorado Springs
Norman P. Payea, Lakewood
Jeffrey C. Pond, Denver
Michael P. Roch, Denver
Lee K. Rosenbaum, Colorado Springs
Debra S. Schneider, Denver
Lawrence J. Schoenwald, Denver
Robert E. Schur, Fort Collins
Larry J. Simons, Pueblo
Gerald C. Sloat, Boulder
Gregory W. Smith, Denver
Allen Sparkman, Denver
Kerry L. Sullivan, Denver
John E. Taylor, Aurora
Steven H. Weigler, Denver
Thomas J. Wolf
 
JOINT MANAGEMENT COMMITTEE
Richard P. Holme, Denver, Chair
Bennett S. Aisenberg, Denver
Gary M. Clexton, Denver
Hubert A. Farbes, Jr., Denver
Susan Smith Fisher, Littleton
David W. Furgason, Denver
Dale R. Harris, Denver
John S. Holt, Aurora
A. Lenore Martinez, Denver
H. Barton Mendenhall, Rocky Ford
Christopher A. Miranda, Denver
Vicki S. Porter, Denver
Richard J. Scheurer, Lakewood
 
LAW EDUCATION COMMITTEE
Joseph I. Bodine, Greeley, Co-Chair
Terrence J. Ploski, Golden, Co-Chair
Cary R. Alburn III, Fort Collins
Julie E. Anderson, Denver
Angela R. Arkin, Greenwood Village
Karl A. Berg, Jr., Colorado Springs
Russell L. Biles, Highlands Ranch
John E. Bolmer II, Denver
James F. Carr, Denver
Lynn Daitzman, Denver
Jeffrey S. Dugdale, Denver
Angela L. Ekker, Englewood
Anna K. Farber, Denver
Daniel S. Foster, Denver
Robert R. Gunning, Lakewood
Christopher L. Hardaway, Denver
Wendy A. Harvey, Evergreen
Floy H. Jeffares, Denver
John T. Kennedy, Denver
Mark J. Kolber, Denver
R. G. Shelley Krovitz, Englewood
Michael E. Lajoie, Pueblo
Jennifer H. Loud, Denver
Brenda Lujan, Englewood
Daniel F. Lynch, Denver
David I. Marsh, Denver
Elsa T. Martinez-Tenreiro, Denver
Brian D. Meegan, Denver
Matthew G. Paulson, Denver
Jennifer A. Poynter, Parker
Matthew J. Rita, Denver
Michael P. Roch, Denver
Mary B. Roudebush, Littleton
Barbara K. Ruh, Denver
Gregory L. Ryan, Grand Junction
Julie A. Murphy Seavy, Denver
Robert M. Smith, Fort Collins
Harvey M. Steinberg, Aurora
R. C. Turano, Lakewood
Charles P. Vaughn, Inverness, FL
Rose M. Zapor, Denver
 
LAW OFFICE TECHNOLOGY COMMITTEE
Larry C. Smith, Denver, Chair
Frank V. Ariano, Elgin, Il
Louise Aron, Lakewood
Bruce C. Bernstein, Denver
Donald A. Bertram, Denver
Richard L. Bland, Lafayette
Larry L. Bohning, Denver
Baird B. Brown, Grand Junction
Ed Byrne, Boulder
James R. Christoph, Boulder
Carrie L. Ciliberto, Golden
Mike Coakley, Highlands Ranch
James D. Evans, Aurora
Sheldon E. Friedman, Denver
Charles W. Giraud, Houston, TX
Kristi A. Hall, Denver
Alfred C. Harrell, Jr., Denver
Lawrence P. Hartlaub, Jr., Lakewood
Joseph G. Hodges, Jr., Denver
Debra Hodgson, Denver
Rodger A. Jackson, Golden
Peter F. Jones, Denver
Sheryl Kamicar, Denver
John A. Kintzele, Denver
Mark J. Kolber, Denver
Kenneth M. Laff, Denver
Jane M. Lawlis, Denver
Barbara J. Leff, Denver
Kent J. Levine, Englewood
Arthur Lindquist-Kleis, Greenwood Village
Lino S. Lipinsky, Washington, DC
Anne G. McCullough, Minneapolis, MN
Steven W. McDonald, Denver
Anthony K. McEahern, Englewood
Scott McGill, Steamboat Springs
Michael W. Millington, Denver
Charles F. Molling, Denver
Stanley M. Morris, Cortez
Linda K. Nedved, Arvada
Telfer W. Norman, Lakewood
Marcia G. O’Brien, Denver
William H. O’Rourke, Greenwood Village
Richard L. Ott, Jr., Denver
Steven C. Posner, Evergreen
Michael W. Reagor, Highlands Ranch
Thomas R. Ripp, Wheat Ridge
Jason L. Romero, Denver
Judith K. Rosenblum, Denver
Barbara K. Ruh, Denver
Dominick M. Saia, Boulder
Bruce A. Schilken, Englewood
Jeffrey C. Shaw, Pueblo
Eileen Siemek, Highlands Ranch
Bennett M. Sigmond, Denver
Lawrence S. Skiffington, Manitou Springs
Daniel B. Slater, Cañon City
J Mark Smith, Denver
Harvey M. Steinberg, Aurora
Jennifer N. Story, Denver
Susan G. Thomas, Denver
Andrew M. Toft, Denver
Cynthia Treadwell-Miller, Castle Rock
Donald T. Varnadore, Denver
Adrian Villasenor, Longmont
Anne M. Vitek, Denver
Brian D. Wallace, Denver
 
LAW PRACTICE MANAGEMENT COMMITTEE
William H. O’Rourke, Greenwood Village, Co-Chair
Laurel L. Burke, Denver, Co-Chair
Gregg Anderson, Denver
Louise Aron, Lakewood
J. Scott Bell, Denver
Bruce C. Bernstein, Denver
Mark S. Berry, Littleton
Peter B. Bogardus, Gunnison
Baird B. Brown, Grand Junction
James R. Christopher, Boulder
Carrie L. Ciliberto, Golden
Mike Coakley, Highlands Ranch
Natascha M. Drekonja, Englewood
James D. Evans, Aurora
Daniel S. Foster, Denver
Gary L. Gottesfeld, Denver
Kristi A. Hall, Denver
Gail C. Harriss, Durango
Lawrence B. Hartlaub, Jr., Lakewood
Roger A. Jackson, Golden
Joel S. Judd, Denver
Eileen K. Kelly-Sharpe, Lakewood
Kenneth M. Laff, Denver
Jonathan H. Larson, Denver
Arthur Lindquist-Kleis, Greenwood Village
Michael Louis Luchetta, Denver
Anthony K. McEahern, Englewood
Scott McGill, Steamboat Springs
Carolyn L. McIntosh, Denver
Thomas C. McKee, Denver
Mark P. Miller, Denver
Richard E. Mishkin, Lakewood
Marcia G. O’Brien, Denver
Elizabeth J. Paul, Denver
Steven C. Posner, Evergreen
Carolyn M. Romero, Denver
Dominick M. Saia, Boulder
Walter H. Sargent II, Colorado Springs
Bruce A. Schilken, Englewood
G. Michael Schuyler, Denver
Jack D. Shoffner, Grand Junction
Eileen Siemek, Highland Ranch
Lawrence S. Skiffington, Manitou Springs
Carla W. Sledge, Boulder
Andrew M. Toft, Denver
Donald T. Varnadore, Denver
Adrian Villasenor, Longmont
Anne M. Vitek, Denver
Glenn F. Younger, Denver
Teresa A. Zoltanski, Denver
 
LAWYERS’ PROFESSIONAL LIABILITY COMMITTEE
Robin L. Beattie, Denver, Chair
Carrie L. Ciliberto, Golden
Paul D. Cooper, Denver
Walter N. Houghtaling, Denver
Michael L. Hutchinson, Denver
Joyce L. Jenkins, Boulder
Patric J. LeHouillier, Colorado Springs
Christopher B. Little, Englewood
F. Michael Ludwig, Denver
Nicolle H. Martin, Littleton
Daniel R. McCune, Denver
Michael T. Mihm, Denver
John D. Phillips, Jr., Denver
Gerald D. Pratt, Englewood
Andrew M. Toft, Denver
Thomas J. Tomazin, Englewood
John L. Wheeler, Denver
 
LEGAL EDUCATION & ADMISSIONS COMMITTEE
Peter J. Gowen, Longmont, Co-Chair
Richard B. Collins, Boulder, Co-Chair
Norman F. Aaronson, Denver
Michael S. Beaver, Englewood
Robert W. Berry, Denver
M. Edward Burns, Jr., Englewood
Natascha M. Drekonja, Englewood
Jeffrey S. Dugdale, Denver
Anna K. Farber, Denver
Daniel S. Foster, Denver
Peter J. Gowen, Boulder
James L. Huemoeller, Denver
David J. Lee, Boulder
Samuel J. Light, Denver
Jack R. Luellen, Englewood
Anthony K. McEahern, Englewood
Douglas I. McQuiston, Aurora
Theresa M. Mehringer, Denver
Matthew G. Paulson, Denver
Mary M. Phillips, Denver
Robert M. Phillips, Boulder
Todd J. Plewe, Alamosa
Michael W. Reagor, Highlands Ranch
Michael D. Rembold, Littleton
Howard I. Rosenberg, Denver
Daniel B. Slater, Cañon City
Daniel A. Vigil, Boulder
Michael J. Waggoner, Boulder
Michael D. Wulfsohn, Greenwood Village
Jon M. Zall, Denver
 
LEGAL FEE ARBITRATION COMMITTEE
Peter J. Adolph, Denver, Chair
Cary R. Alburn III, Fort Collins
Julie E. Anderson, Denver
Gretchen L. Aultman, Denver
L. Frank Bergner, Jr., Aurora
Peter B. Bogardus, Gunnison
Arthur H. Bosworth II, Denver
Robert W. Brandes, Jr., Fort Collins
Walter C. Brauer III, Denver
Martin D. Brown, Littleton
Fotios M. Burtzos, Colorado Springs
Carrie L. Ciliberto, Golden
Sara-Jane M. Cohen, Boulder
Linda M. Cote, Denver
John A. Criswell, Denver
Herbert A. Delap, Denver
Craig C. Eley, Denver
Eric Elliff, Denver
John S. Evangelisti, Denver
Andrew J. Felser, Denver
Richard Francis, Denver
Sheldon E. Friedman, Denver
Edward C. Gassman, Loveland
Henry J. Geisel, Pueblo
Milo N. Gonser, Denver
Daniel M. Haskell, Denver
L. Michael Henry, Jr., Denver
Herrick K. Lidstone, Jr., Englewood
Christina Lindsay, Englewood
Allen I. Lipson, Denver
John L. Livingston, Jr., Lakewood
Marion McBain, Broomfield
Hugh J. McClearn, Denver
Mark P. Miller, Denver
Stuart Morse, Englewood
Charles P. Northrop, Denver
Eugene M. Osman, Golden
Jonathan Oster, Denver
Raymond L. Payne, Jr., Denver
Jeffrey C. Pond, Denver
Lee K. Rosenbaum, Colorado Springs
George H. Salley III, Colorado Springs
John M. Sayre, Denver
William F. Schoeberlein, Denver
William S. Silverman, Denver
Larry J. Simons, Pueblo
Walter Slatkin, Denver
Lance K. Tanaka, Denver
Wayne J. Thompson, Jr., Littleton
M. Ann Toney, Fort Collins
Cynthia Treadwell-Miller, Castle Rock
Robert J. Truhlar, Littleton
James H. Turner, Denver
William A. Tuthill III, Golden
Charles Welton, Denver
Mary A. Wollard, Denver
 
LEGISLATIVE POLICY COMMITTEE
H. Barton Mendenhall II, Rocky Ford, Chair
Bennett S. Aisenberg, Denver
Donald A. Bertram, Denver
Susan E. Burch, Denver
Michael F. DiManna, Denver
H. Patrick Furman, Boulder
Dale R. Harris, Denver
Richard H. Krohn, Grand Junction
W.Terry Ruckriegle, Breckenridge
Anthony C. van Westrum, Denver
Carolynne C. White, Denver
 
MEMBERSHIP SERVICES COMMITTEE
Judith H. Holmes, Denver, Chair
Loren R. Ginsberg, Denver
Pamela A. Gordon, Denver
Jonathan H. Larson, Denver
Paul A. Linton, Denver
 
NOMINATING COMMITTEE
Phillip S. Figa, Englewood, Chair
Robin Lee Beattie, Denver
Carrie L. Ciliberto, Golden
Paul D. Cooper, Denver
Walter N. Houghtaling, Denver
Michael L. Hutchinson, Denver
Joyce L. Jenkins, Boulder
Patric J. LeHouillier, Colorado Springs
Christopher B. Little, Englewood
F. Michael Ludwig, Denver
Nicolle H. Martin, Littleton
Daniel R. McCune, Denver
Michael T. Mihm, Denver
John D. Phillips, Jr., Denver
Gerald D. Pratt, Englewood
Andrew M. Toft, Denver
Thomas J. Tomazin, Englewood
John L. Wheeler, Denver
 
PARALEGAL COMMITTEE
Eileen K. Kelly-Sharpe, Lakewood, Co-Chair
Sheryl Kamicar, Denver, Co-Chair
Eileen P. Harrington-Schreiber, Denver
Debra Hindin-King, Denver
Benjamin Klein, Denver
Michael E. Lajoie, Pueblo
Carol A. McGill, Boulder
Brenda A. Mientka, Colorado Springs
Barbara S. Naeser, Lakewood
Eileen Siemek, Highlands Ranch
Harvey M. Steinberg, Aurora
Clifton R. Venerable, Denver
 
PLANNING AND BUDGET COMMITTEE
Dale Harris, Denver, Chair
Leslie A. Fields, Denver
John A. Francis, Denver
Richard S. Gast, Fort Collins
Mary Jo Gross, Denver
Patricia A. Hall, Durango
John S. Holt, Aurora
Clifton B. Kruse, Jr., Colorado Springs
Michelle M. Lucero, Denver
A. Lenore Martinez, Denver
David L. Masters, Montrose
Diane H. Mauriello, Vail
Michael P. Miller, Littleton
William J. Munn, Denver
Ann B. Mygatt, Boulder
Henry R. Reeve, Denver
Sherri L. Sweers, Denver
Edward L. Zorn, Fort Morgan
 
POLITICAL EDUCATION COMMITTEE
Joseph deRaismes III, Boulder, Chair
Bennett S. Aisenberg, Denver
Rebecca Koppes Conway, Greeley
Michael Massey, Denver
H. Barton Mendenhall II, Rocky Ford
Patricia L. Wells, Denver
 
PROFESSIONALISM COMMITTEE
Leland P. Anderson, Lakewood, Co-Chair
Patricia K. Post, Denver, Co-Chair
Gary F. Albrecht, Denver
Donald W. Alperstein, Denver
Gregg Anderson, Denver
Deborah J. Antes, Denver
Frank V. Ariano, Elgin, IL
William M. Banta, Englewood
Michael S. Beaver, Englewood
J. Scott Bell, Denver
Richard A. Bovarnick, Denver
Richard P. Brady, Greeley
Michael S. Burg, Englewood
James F. Carr, Denver
Roger T. Castle, Denver
Carrie L. Ciliberto, Golden
Christine A. Coates, Boulder
James W. Creamer, Jr., Denver
George B. Curtis, Denver
Lynn Daitzman, Denver
David R. DeMuro, Denver
Robert J. Dieter, Boulder
John A. Eckstein, Denver
Robert J. Flynn, Englewood
Daniel J. Garfield, Denver
James G. Gaspich, Denver
Kathleen J. Gebhardt, Boulder
Henry J. Geisel, Pueblo
L. Michael Henry, Jr., Denver
Jordan Hochstadt, Denver
Ronald H. Jacobs, Denver
R. G. Shelley Krovitz, Englewood
David J. Lee, Boulder
Kristi J. Livedalen, Denver
David I. Marsh, Denver
Anthony K. McEahern, Englewood
Douglas I. McQuiston, Aurora
Christina M. Smith, Aurora
Amy L. Miletich, Denver
Linda S. Miller, Fort Collins
Robert A. Millman, Colorado Springs
Cecil E. Morris, Jr., Denver
Charles P. Northrop, Denver
Patrick T. O'Rourke, Englewood
Michael E. Oldham, Denver
Thomas J. Overton, Denver
Valeri S. Pappas, Denver
Jeffrey C. Pond, Denver
Lori L. Roberts, Denver
Richard F. Rodriguez, Denver
Lee K. Rosenbaum, Colorado Springs
Dominick M. Saia, Boulder
William F. Schoeberlein, Denver
R. Scott Schofield, Colorado Springs
Lynne M. Sholler, Breckenridge
Gerald C. Sloat, Boulder
Howard R. Stone, Golden
E. Dwight Taylor, Aurora
John E. Taylor, Aurora
Thomas J. Tomazin, Englewood
M. Ann Toney, Fort Collins
Colin A. Walker, Denver
Connie K. Ward, Denver
Deborah L. Wilson, Denver
Kent Yarbrough, Lakewood
 
SUBSTANCE ABUSE AND MENTAL HEALTH COMMITTEE
Timothy P. Schimberg, Denver, Chair
Julie E. Anderson, Denver
Robert M. Blea II, Denver
Megan A. Combs, Castle Rock
Robert J. Dieter, Boulder
Daniel S. Foster, Denver
Beverly A. Fulton, Pueblo
Carol Kingston Jencks, Denver
Pamela A. Johnson, Denver
Christopher M. Kamper, Denver
Irving J. Kelsey, Northglenn
Orville A. Kenelly, Colorado Springs
Ann R. McEntire, Arvada
Barry Meinster, Conifer
Telfer W. Norman, Lakewood
Karen L. Spencer, Colorado Springs
David M. Thorson, Fairplay
Jeffrey R. Wheeler, Colorado Springs
Gregory A. White, Loveland
 
WOMEN IN THE LAW COMMITTEE
Mary Beth Kirven, Denver, Co-Chair
Teresa A. Zoltanski, Denver, Co-Chair
James L. Abrams, Denver
Louise Aron, Lakewood
Carla L. Baker, Denver
Andrea C. Barrett, Chicago, IL
Carrie L. Ciliberto, Golden
Randa L. Davis-Tice, Lamar
Shelley P. Dodge, Denver
Michelle Duensing, Denver
Deborah M. Dunker, Denver
Halina S. Dziewit, Boulder
Hilary Fike, Wheat Ridge
Kathleen M. Flynn, Denver
Sheila B. Hollis, Washington, DC
June K. Inzuka, Denver
Carol K. Jencks, Denver
Cathy A. Klein, Denver
R. G. Shelley Krovitz, Englewood
Lisa A. Lee, Denver
Melanie B. Lewis, Denver
Nancy L. Lipson, Denver
Jennifer H. Loud, Denver
Marion McBain, Broomfield
Cassandra M. McCasland, Denver
Anne G. McCullough, Minneapolis, MN
Lynda A. McNeive, Denver
Melissa L. Mequi, Denver
Amy L. Miletich, Denver
Valeri S. Pappas, Denver
Mary M. Phillips, Denver
Paul G. Quinn, Denver
Helena Schultz, Brush
Nicole L. Thomas, Westminster
Sue E. Weiske, Denver



FORUM COMMITTEES


ADMINISTRATIVE LAW FORUM COMMITTEE

ALTERNATIVE DISPUTE
RESOLUTION FORUM COMMITTEE

COMMUNICATIONS LAW FORUM COMMITTEE

CONSTRUCTION LAW FORUM COMMITTEE

DISABILITY LAW FORUM COMMITTEE
 

ELDERLAW FORUM COMMITTEE
 

GAMING, ENTERTAINMENT
& SPORTS FORUM COMMITTEE

GOVERNMENT COUNSEL FORUM COMMITTEE
 

INTERNATIONAL LAW FORUM COMMITTEE

JUVENILE LAW FORUM COMMITTEE

LABOR LAW FORUM COMMITTEE
 

TECHNOLOGY LAW AND
POLICY FORUM COMMITTEE

vacant

Van Elmore, Denver, Chair
 

Gary Tucker, Denver, Chair

Janet Lawler McDaniel, Denver, Chair

Melanie S. Segal, Westminster, Co-Chair
Kevin W. Williams, Denver, Co-Chair

Eric Solem, Englewood, Co-Chair
Spencer J. Crona, Denver, Co-Chair

Mark Miller, Denver, Chair
 

Mary B. Rastall, Denver, Co-Chair
Larry D. Tannenbaum, Denver, Co-Chair

John R. Wilson, Denver, Chair

vacant

David H. Stacy, Denver, Co-Chair
Kristen L. Mix, Denver, Co-Chair

Stephen J. Baity, Denver, Chair




SECTIONS AND SECTION OFFICERS


  AGRICULTURAL & RURAL LAW SECTION COUNCIL

Julianne M. Woldridge, Colorado Springs, Chair
Robert H. Dee, Wray, Vice-Chair
James S. Witwer, Denver, Secretary
Justin Cumming, Denver
Randall Feuerstein, Denver
Thomas Creighton, Denver
J. Curtis Penny, Burlington
Allen Sparkman, Denver
Lee Miller, Denver
Rebecca Welborn, Denver
James Dean, Denver
L. Richard Bratton, Gunnison

 BUSINESS LAW SECTION COUNCIL

Betty C. Arkell, Denver, Chair
Jill B. Sisson, Vice-Chair
Edward M. Giles, Denver, Immediate Past Chair

Antitrust Subsection

Bankruptcy Subsection
 

Business Entities Subsection

Commercial Law Subsection

Corporate Counsel Subsection

Financial Institutions Subsection

Nonprofit Entities Subsection

Securities Subsection

Small Business Entities Subsection

At Large

Gale T. Miller

Dayle Anderson
Paul G. Quinn, Denver

Robert R. Keatinge, Denver

Keith Block, Denver

Shari L. Ulery, Denver

Gregory L. Williams, Denver

Peter B. Nagel, Denver

Roger Hogoboom, Denver

Linda S. Lodenkamper, Golden

Ruben K. Sparks III, Colorado Springs

  CRIMINAL LAW SECTION COUNCIL

Shelly I. Gilman, Denver, Chair
Charles F. Garcia, Denver, Vice-Chair
John M. Haried, Denver, Secretary/Treasurer
N. Lucinda Bruner, Brighton
Maureen Cain, Denver
David M. Conner, Denver
John Dailey, Denver
A. M. Dominquez, Jr., Greeley
Steve K. ErkenBrack, Denver
Ethan Feldman, Aurora
Fernando Freyre, Jr., Denver
H. Patrick Furman, Boulder
Morris Hoffman, Denver
Claudia Jordan, Denver
Norman R. Mueller, Denver
Mark R. Muller, Denver
Kimberly Y. Nash, Denver
Robert Pepin, Denver
Donna S. Reed, Golden
W. Terry Ruckriegle, Breckenridge
Kenneth Stuart, Englewood

  ENVIRONMENTAL LAW SECTION COUNCIL

Peter R. Nadel, Denver, Chair
Sandy Richardson, Lakewood, Vice-Chair
Joel W. Cantrick, Denver, Secretary/Treasurer
Stephen M. Brown, Denver
Laurie A. Cahil, Denver
Jane T. Feldman, Denver
Margaret L. Fox, Boulder
Barbara J. Green, Denver
Brian R. Hanson, Boulder
John R. Jacus, Denver
Robert W. Lawrence, Denver
Nancy Mangone, Denver
Jay McCarthy, Denver
Dean Miller, Denver
Arthur P. Mizzi, Englewood
Kathleen M. Snead, Golden
James R. Spaanstra, Denver

  FAMILY LAW SECTION COUNCIL

Helen C. Shreves, Denver, Chair
Sheila M. Gutterman, Lone Tree, Chair-Elect
Russel Murray III, Aurora, Secretary
Lesleigh W. Monahan, Lakewood, Treasurer
Deborah Anderson, Durango
Angela Arkin, Greenwood Village
Gretchen L. Aultman, Denver
Kathryn M. Beck, Golden
Sara-Jane M. Cohen, Boulder
Christopher L. Hardaway, Denver
David W. Heckenback, Lone Tree
Steven Lass, Denver
David Littman, Denver
Ronald D. Litvak, Denver
Catherine L. Lohman, Colorado Springs
Robert L. Malman, Denver
Joan H. McWilliams, Denver
Tim Mehrtens, Denver
Janice L. Rumberger, Breckenridge
Bonnie M. Schriner, Denver
Marie Walton, Longmont
Richard I. Zuber, Denver

  HEALTH LAW SECTION COUNCIL

Frederick Y. Yu, Denver, Chair
Peggy A. Brown, Denver, Chair-elect
Ellen R. Ivy, Denver, Vice-Chair
Ann R. Cox, Englewood
Darlene M. Ebert, Denver
Barbara A. Kakenmaster, Denver
John T. LaCouture, Denver
Carla M. LaRosa, Aurora
Sarah E. Meshak, Boulder
Catherine A. G. Sparkman, Denver

  JUDICIARY SECTION COUNCIL

Michel Singer, Denver, Chair
Edward P. Timmins, Denver, Chair-Elect
Judith Holmes, Denver, Secretary/Treasurer
Federico C. Alvarez, Denver
George W. Boyle, Arvada
Marty F. Egelhoff, Denver
Steven L. Fisher, Aurora
Anne Gill, Denver
J. Mark Hannen, Castle Rock
Robert Hansen, Englewood
Alfred C. Harrell, Jr., Denver
Kristi J. Livendalen, Denver
Randall M. Livingston, Denver
John N. McMullen, Denver
Nancy E. Rice, Denver
David A. Tanzer, Vail
John E. Taylor, Aurora
Stephanie H. Villafuerte, Denver
JoAnn Vogt, Denver
Michael J. Watanabe, Denver
Anthony F. Vollack, Denver

  LITIGATION SECTION COUNCIL

Rebecca Koppes Conway, Greeley, Chair
Alden V. Hill, Fort Collins, Vice-Chair
Linnea Brown, Denver
Peter A. Goldstein, Colorado Springs
Irving G. Johnson, Englewood
Mary S. Kudla, Denver
Michael E. McLachlan, Durango
Robert C. Montgomery, Denver
John A. Purvis, Boulder
Marcus Squarrell, Denver
Jerry B. Tompkins, Grand Junction

  MINERAL LAW SECTION COUNCIL

M. Julia Hook, Denver, Chair
Lynn Hendricks, Denver Chair-Elect
James Cress, Denver
Jeanine Feriancek, Denver
Scott W. Hardt, Denver
Carol J. Harmon, Lakewood

  PATENT, TRADEMARK & COPYRIGHT SECTION COUNCIL

George G. Matava, Denver, Chair

  REAL ESTATE SECTION COUNCIL

Anthony B. Lettunich III, Steamboat Springs, Chair
Richard H. Krohn, Grand Junction, Vice-Chair
Marcus Painter, Boulder, Secretary/Treasurer
Lynn Jordan, Denver
Jim Benjamin, Englewood
Christie Truitt, Denver
Larry Baker, Denver
Tom Todd, Aspen

  SOLO/SMALL FIRM SECTION COUNCIL

Kimberly R. Willoughby, Denver, Chair
Andrew M. Toft, Denver, Vice-Chair
Dayle Anderson, Lakewood, Secretary/Treasurer
Joseph A. Davies, Englewood
David Deuben, Wheat Ridge
Ari Gould, Denver
Stanley L. Grazis, Denver
Robert Hawthorne, Limon
Lawrence P. Hartlaub, Jr., Lakewood
Irving Kelsey, Northglenn
Mark P. Miller, Denver
Arthur F. Pansing, Denver
Walter H. Sargent II, Colorado Springs
John C. Stewart, Englewood

  TAXATION LAW SECTION COUNCIL

James R. Walker, Denver, Chair
Dawson L. Joyner, Boulder, Vice-Chair
John R. Wilson, Denver, Secretary
Eugene Zuspann II, Denver, Treasurer
Steven M. Cohen, Denver
John W. DeBruyn, Denver
William T. Frey, Grand Junction
Kandice Gerdes, Denver
Randolph M. Karsh, Colorado Springs
Robert R. Keatinge, Denver
Elizabeth C. Paris, Denver

  TRUST & ESTATE LAW SECTION COUNCIL

Kathy Seidel, Denver, Chair
Dennis N. Whitmer, Denver, Vice-Chair
Marcy K. Carroll, Englewood, Secretary
Eugene P. Zuspann II, Denver, Treasurer
Robert D. Burton, Loveland
Sandra Franklin, Denver
David K. Johns, Denver
Mark D. Masters, Denver
Nora E. Roth, Denver

  WATER LAW SECTION COUNCIL

Timothy Beaton, Boulder, Chair

  WORKERS’ COMPENSATION SECTION COUNCIL

Pamela J. Donnelly, Denver, Chair
Stephen G. Sparr, Denver, Vice-Chair
Regina M. Walsh Adams, Greeley, Secretary/Treasurer
Dolores S. Atencio, Denver
David P. Cain, Denver
Clifford E. Eley, Denver
Janet L. Frickey, Lakewood
Michael E. Harr, Denver
Thomas L. Kanan, Denver
Tama L. Levine, Denver
Michael J. Steiner, Denver
John A. Steninger, Denver
Kathryn M. Todd, Denver
Mary Ann Whiteside, Denver

  YOUNG LAWYERS DIVISION COUNCIL

Sherri L. Sweers, Denver, Chair
William J. Munn, Chair-Elect
Joaquin G. Padilla, Denver, Secretary
Christopher E. Petersen, Boulder, Treasurer
Patricia H. Brown, Immediate Past Chair

  THE COLORADO LAWYER BOARD OF EDITORS

Caroline C. Fuller, Denver, Chair
Nancy R. Crow, Denver
Carolyn Daniels, Denver
Richard Gonzales, Denver
Fay M. Matsukage, Denver
Norman R. Mueller, Denver
Henry R. Reeve, Denver
Charles C. Turner, Denver

  FAMILY VIOLENCE ADVISORY COMMITTEE MEMBERS

Advisory/Ad Hoc Projects
Gary Abrams, Denver
Deborah Adams, Colorado Springs
Susan Barber, Denver
Don Bross, Denver
Tim Fasing, Englewood
Aura Leigh Ferguson, Golden
Lynne Hicks, Denver
Michael Huttner, Denver
Marti Kovener, Denver
Dr. Richard Krugman, Denver
Merrell Linton, Denver
JoAnn Marlatt, Denver
Janet Meyers, Denver
Anne Munich, Golden
Judge C. Jean Stewart, Denver
Dorothy Tomasetti, Littleton
Marvin E. Ventrell, Denver
Mandy Yick, Denver

  Restraining Orders

Judge Brian T. Campbell, Chair, Denver
 
Terri Harrington, Denver
Amy Houghton, Denver
Judge Richard Weinberg, Aurora

  Law Office Violence Policy

Joseph Olt, Cortez
Mary Phillips, Chair, Denver
Kathryn Sealy, Denver

  Steering Committee

Jonathan Asher, Denver
Miles Cortez, Denver
Suzanne Griffith, Littleton
Pat Hall, Durango
Dale Harris, Chair, Denver
Rufina Hernandez, Denver
Jerry Porter, Denver
d’Layne Kerr-Layton, Denver
Elizabeth H. McCann, Denver
Jill Paukert, Denver
Mary Phillips, Denver
William Ritter, Denver
Shari Shink, Denver
Richard Weinberg, Aurora
Timothy Whitsett, Carbondale
Building Partners
Jonathan Asher, Denver
Zelda DeBoyes, Aurora
Lucy Hojo Denson, Greenwood Village
John Gamble, Durango
Linda Gordon Johnston, Denver
Suzanne Griffith, Chair, Littleton
Pat Hall, Durango
Barbara Hughes, Pueblo
Kerry Lupher, Denver
JoAnn Salazar, Denver
Carol Simmons, Durango
PJ Webb, Durango

  Lawyers As Victims and Perpetrators

Georgeanna Chapman, Co-Chair, Denver
Timothy Whitsitt, Co-Chair, Carbondale
 
Linda Loflin Pettit, Denver
Jerry Porter, Denver
JoAnn Salazar, Denver

  Messaging Committee

Rachael Brown, Denver
d’Layne Kerr-Layton, Denver
Jill Paukert, Chair, Denver
Lorraine Heth, Englewood
Ellen Stein, Denver

  CBA PRO BONO TASK FORCE

Aaron Clay, Delta, Chair
Jon Asher, Denver
Harold Baer, Denver
Larry Beckner, Grand Junction
Stacy Carpenter, Denver
Pete Cordova, Salida
Laura Embleton, Denver
Mark Geil, Greeley
Joanne Hagen, Fort Collins
Ed Kahn, Denver
Celeste Kling, Fort Collins
Jerome Lemberger, Colorado Springs
Melody Massih, Rifle
Chris Miranda, Denver
John McMullen, Denver
Joan Norman, Boulder
Sue Parenteau, Boulder
Mario Rivera, Denver
Lynne Sholler, Breckenridge
Claire Sollars, Steamboat Springs
Dan Taubman, Denver
Robert Truhlar, Littleton
Joe Ulibarri, Pueblo
Joann Vogt, Denver
Gina Weitzenkorn, Denver
John Wendt, Delta

  CBA SAME SEX TASK FORCE

Bennett Aisenberg, Denver
Elizabeth A. Bryant, Denver
John Castellano, Denver
Mary A. Celeste, Denver
Sara J. Cohen, Boulder
Martha M. Ertman, Denver
Pamela Gagel, Denver
Lawrence H. Hoyt, Boulder
Laurie Hunter, Englewood
Nancy J. Hutchinson, Denver
Stanley C. Kent, Colorado Springs
H. Barton Mendenhall, Rocky Ford
Beverly Nelson, Boulder
M. Kent Olsen, Denver
Scott Peterson, Denver
Mary M. Phillips, Denver
Kimberly R. Willoughby, Denver


© 1999 The Colorado Lawyer and Colorado Bar Association. All Rights Reserved. Material from The Colorado Lawyer provided via this World Wide Web server is protected by the copyright laws of the United States and may not be reproduced in any way or medium without permission. This material also is subject to the disclaimers at http://www.cobar.org/tcl/disclaimer.cfm?year=1999.


Back