Search



Not a CBA Member? Join Now!
Find A Lawyer Directory
Find A Lawyer Directory
STRATUM
Find A Lawyer Directory
Know Your Judge

TCL > August 2000 Issue > Colorado Bar Association 2000-2001 Administration

August 2000       Vol. 29, No. 8       Page  5
Features

Colorado Bar Association 2000-2001 Administration

OFFICERS AND EXECUTIVE COUNCIL

President: Dale R. Harris, Denver
President-Elect: Laird T. Milburn, Grand Junction
Immediate Past President: H. Barton Mendenhall II, Rocky Ford
Senior Vice-President: (3rd District) A. M. Dominguez, Jr., Greeley
Vice-President: (4th District) Jill S. Mattoon, Pueblo
Vice-President: (2nd District) Michael P. Miller, Littleton
Vice-President: (5th District) J. Steven Patrick, Gunnison
Vice-President: (1st District) Robert L. Steenrod, Jr., Denver
Treasurer: John S. Holt, Aurora
Council Members:
Donald E. Campbell, Colorado Springs
Susan Smith Fisher, Littleton
Lynn S. Jordan, Denver
Ernest F. Marquez, Salida
William J. Munn, Aurora
Terre L. Rushton, Lousiville
Lynne M. Sholler, Breckenridge
Arthur C. Underwood, Aurora

Executive Director: Charles C. Turner, Denver

BOARD OF GOVERNORS

Adams County:
Theresa Spahn, Brighton
Heather J. Turner, Brighton

Arapahoe County:

Christopher C. Cross, Englewood
J. Matthew DePetro, Englewood
Michael P. Miller, Littleton
Robert H. Russell, Englewood
Robert J. Truhlar, Littleton

Aurora:

John M. Dingess, Denver

Boulder County:

Christine A. Coates, Boulder
David J. Driscoll, Louisville
David B. Harrison, Boulder
Elaine T. Johnson, Boulder
Richard C. Nehls, Boulder
Daniel A. Vigil, Boulder

Continental Divide:

Diane L. Mauriello, Vail
Lynn M. Sholler, Breckenridge

Delta County:

Aaron R. Clay, Delta

Denver:

Scott S. Barker, Denver
Stacy A. Carpenter, Denver
Jennifer J. Dechtman, Denver
Thomas J. deMarino, Denver
David R. DeMuro, Denver
Laura B. Embleton, Denver
Hubert A. Farbes, Jr., Denver
Susan Smith Fisher, Littleton
Pamela A. Gagel, Denver
Barbara W. Gall, Denver
Howard B. Gelt, Denver
Omer L. Griffin, Denver
Alfred C. Harrell, Jr., Denver
Gary M. Jackson, Denver
Kenzo S. Kawanabe, Denver
Terrance R. Kelly, Denver
Scott C. LaBarre, Denver
Kenneth M. Laff, Denver
Christopher B. Little, Englewood
Pamela R. Mackey, Denver
A. Lenore Martinez, Denver
Lynda A. McNeive, Denver
Douglas I. McQuiston, Denver
Christopher A. Miranda, Denver
Peggy E. Montano, Denver
Norman R. Mueller, Denver
D. Rico Munn, Denver
Lorraine E. Parker, Denver
Mary M. Phillips, Denver
David D. Powell, Jr., Denver
Henry R. Reeve, Denver
William F. Schoeberlein, Denver
Nicole Elias Seawell, Denver
Helen C. Shreves, Denver
Marshall A. Snider, Denver
John M. Vaught, Denver
Julie M. Walker, Denver
William E. Walters, III, Denver
Elizabeth A. Weishaupl, Denver
Marisa L. Williams, Parker

Douglas-Elbert County:

Michael T. Kossen, Highlands Ranch
Marc C. Patoile, Castle Rock

El Paso County:

Donald E. Campbell, Colorado Springs
Mary W. Evans, Colorado Springs
Hon. E. David Griffith, Colorado Springs
Kenneth A. Jaray, Colorado Springs
Norman A. Palermo, Colorado Springs
Glenn H. Schlabs, Colorado Springs

First Judicial District:

Leland P. Anderson, Golden
Richard E. Mishkin, Lakewood
Maureen J. O’Brien, Lakewood
William J. Stiner, Golden

Four Corners:

Vacant

Fremont-Custer:

Daniel Slater, Cañon City

Heart of the Rockies:

Anthony L. Martinez, Salida

Larimer County:

Donald E. Johnson, Jr., Fort Collins
Mariam J. Masid, Fort Collins
Randolph W. Starr, Loveland

Mesa County:

Harry Griff, Grand Junction
Larry B. Beckner, Grand Junction

Ninth Judicial District:

Melody D. Massih, Rifle

Northwestern Colorado:

Rodney H. Peck, Craig

Pitkin County:

Timothy E. Whitsitt, Aspen

Pueblo County:

Joe T. Ulibarri, Pueblo
E. Tuck Young, Pueblo

San Luis Valley:

J. Otis Lewis, Alamosa

Seventh Judicial District:

David M. Barton, Gunnison

Sixteenth Judicial District:

Scott R. Foncannon, Rocky Ford

Southeastern Colorado:

Karen Verhoeff, Holly

Southern Colorado:

Ellen Haskins Trujillo, Walsenburg

Southwestern Colorado:

Sheryl A. Rogers, Durango

Thirteenth Judicial District:

Alvin Raymond Wall, Holyoke

Weld County:

Bruce T. Barker, Greeley
Carol M. Haller, Greeley

Agricultural & Rural Law Section:

Julianne M. Woldridge, Colorado Springs

Business Law Section:

Anthony C. van Westrum, Denver

Criminal Law Section:

Maureen C. Cain, Denver

Family Law Section:

Terre L. Rushton, Denver

Health Law Section:

Kathleen S. Archuleta, Boulder

Judiciary Section:

Vacant

Litigation Section:

Rebecca Koppes Conway, Greeley

Mineral Law Section:

Dante L. Zarlengo, Denver

Real Estate Section:

Lynn S. Jordan, Denver

Solo/Small Firm Section:

D. A. Bertram, Denver

Taxation Law Section:

James R. Walker, Denver

Trust & Estate Section:

Vacant

Workers’ Compensation Section:

Thomas L. Kanan, Jr., Denver

Young Lawyers Division:

William J. Munn, Aurora

ABA Delegates:

Judith H. Holmes, Denver
Robert R. Keatinge, Denver
Mark J. Loewenstein, Boulder
Paul J. Willumstad, Pueblo
David L. Wood, Fort Collins
vacant

Asian American Bar Association:

Benjamin M. Chin, Denver

Colorado Court of Appeals:

Jose D.L. Marquez, Denver

Colorado Criminal Defense Bar Association:

Richard L. Ott, Jr., Denver

Colorado Defense Lawyers Association:

Christina Middendorf Smith, Denver

Colorado Hispanic Bar Association:

David R. Juarez, Northglenn

Colorado Indian Bar Association:

Alice E. Walker, Boulder

Colorado Lesbian & Gay Bar Association:

H. Lawrence Hoyt, Boulder

Colorado Public Defenders:

William S. Schurman, Steamboat Springs

Colorado Supreme Court:

Gregory J. Hobbs, Jr., Denver

Colorado Trial Lawyers Association:

W. Harold Flowers, Boulder

Colorado Women’s Bar Association:

Florence J. Phillips, Arvada

County Judges Association:

Kathleen Hearn, Pueblo

District Attorneys Association:

Robert S. Grant, Brighton

District Judges Association:

Richard H. Hart, Vail

Municipal Judges Association:

George W. Boyle, Arvada

National Association of Black Women Attorneys:

Cynthia D. Jones, Denver

Sam Cary Bar Association:

J. Wallace Wortham, Denver

State House of Representatives:

William G. Kaufman, Loveland
Vacant

State Senate:

Edwin G. Perlmutter, Denver
Vacant

United States District Court:

Zita L. Weinshienk, Denver

University of Colorado School of Law:

Harold Bruff, Boulder

University of Denver College of Law:

Mary Ricketson, Denver



 

COMMITTEES
Committee Membership Information as of July 1, 2000

ALTERNATIVE WORK SCHEDULES COMMITTEE

Frank V. Ariano, Elgin, IL
Darla Benford, Aurora
Kelly Richardson Berg, Denver
James B. Borgel, Denver
Timothy Campbell, Golden
Richard D. Casey, Denver
Marilyn Chappell, Wheat Ridge
Lora Cheadle, Englewood
Carrie L. Ciliberto, Denver
Lynn A. Cleveland, Denver
Joan L. Cordutsky, Broomfield
Rebecca Dieter, Golden
Kimberly A. Emil, Littleton
Terry Fox, Denver
Samuel R. Freeman, Denver
Deborah L. Getz, Severance
Debra Hodgson, Denver
Melanie B. Lewis, Denver
Jennifer Lufman, Denver
Christine A. McBride, Denver
Cassandra M. McCasland, Denver
Marc Paul Mishkin, Denver
Jeffrey M. Nobel, Denver
Patricia Peppard, Littleton
Holly Elizabeth Propst, Golden
Jack D. Shoffner, Grand Junction
Teresa A. Zoltanski, Denver

AMICUS BRIEF COMMITTEE

Mary Hurley Stuart, Denver, Chair
Robert A. Brown, Delta
John W. Dunn, Vail
Ralph G. Torres, Denver
Anthony C. van Westrum, Denver

ATTORNEY REGULATION COMMITTEE

Daniel Schendzielos, Denver, Chair
Cary R. Alburn III, Fort Collins
Chad A. Atkins, Littleton
J. Scott Bell, Denver
Darla Benford, Aurora
Martin M. Berliner, Denver
Mary T. Bernuth, Denver
Peter B. Bogardus, Gunnison
Mark S. Bove, Denver
Michael S. Burg, Englewood
Jorge E. Castillo, Denver
Megan A. Combs, Castle Rock
Samuel R. Freeman, Denver
Gary L. Gottesfeld, Denver
Michael D. Gross, Colorado Springs
L. Michael Henry, Jr., Denver
John (Jack) A. Kintzele, Denver
Benjamin Klein, Denver
Cathy A. Klein, Denver
Edwin Peter Krieger, Tampa FL
David Kroll, Denver
Herman Johnson Ledbetter Jr., Englewood
Herrick K. Lidstone, Jr., Englewood
Kristi J. Livendalen, Denver
Anthony K. McEahern, Englewood
Richard G. McManus, Jr., Denver
Linda S. Miller, Fort Collins
Mark P. Miller, Denver
Edward C. Moss, Denver
Blain D. Myhre, Denver
Karla J. Pierce, Littleton
Dennis B. Polk, Golden
Jeffrey F. Reiman, Denver
Thomas R. Ripp, Wheat Ridge
Lori L. Roberts, Denver
Howard I. Rosenberg, Denver
Russell P. Rowe, Denver
R. Scott Schofield, Colorado Springs
Craig Stewart, Denver
Thomas F. Tauskey
Philipp C. Theune, Littleton
Andrew M. Toft, Denver
M. Ann Toney, Fort Collins
Gordon W. Williams, Lakewood
Mary A. Wollard, Denver
Duane Woodard, Arvada
Glenn F. Younger, Denver

AVAILABILITY OF LEGAL SERVICES COMMITTEE

James R. McDonald, Denver, Chair
Norman F. Aaronson, Denver
Jonathon D. Asher, Denver
Carla L. Baker, Denver
Howard J. Beck, Aurora
Darla Benford, Denver
William E. Benjamin, Boulder
Robert S. Cervone, Denver
Barbara G. Chamberlain, Denver
Alexa Chiang, Denver
Steven C. Choquette, Denver
Steffanie E. Clothier, Denver
Anna F. Conrad, Denver
Patricia J. Craig, Frisco
Harold J. Daer Jr., Denver
Gary E. Davis, Englewood
Debra P. DeRee, Colorado Springs
Michelle Duensing, Denver
Eric Elliff, Denver
Mark D. Elliott, Arvada
Ida E. Escobedo-Betson, Northglenn
Anna K. Farber, Denver
Kathleen J. Gebhardt, Boulder
Christopher L. Hardaway, Denver
Donald W. Hoagland, Denver
H. Lawrence Hoyt, Boulder
Kenneth D. Hubbard, Denver
Robert L. R. Hunt, La Junta
Donald E. Janklow, Greeley
Chris Jeffers, Boulder
Kevin J. Kinnear, Denver
W. Bruce Kopper, Colorado Springs
Sarah A. Krakoff, Boulder
Paula M. Lallier, Salida
Eric B. Liebman, Denver
Robert Mack, Colorado Springs
Sarah J. (Sally) Maresh, Greeley
Daniel C. McAuliffe, Denver
Janet M. Meyers, Denver
David H, Miller, Denver
Jon S. Nicholls, Denver
Patricia Peppard, Littleton
Paul A. Prendergast, Littleton
Janet M. Price, Denver
Celia F. Randolph, Bailey
Mario H. Rivera, Greeley
Jane M. Roberson, Denver
Howard I. Rosenberg, Denver
Dominick M. Saia, Boulder
Bill Salvatore, Denver
Jack D. Shoffner, Grand Junction
Lynne M. Sholler, Breckenridge
Judith Slason, Denver
Robert M. Smith, Fort Collins
Daniel M. Taubman, Denver
Susan G. Thomas, Denver
Robert J. Truhlar, Littleton
Mary K. Turano, Wheat Ridge
John B. Tweedy Jr., Boulder
Donald T. Varnadore, Denver
Dennis P. Walker, Denver
Gina B. Weitzenkorn, Denver
Rebecca R. Wiggins-Tinsley, Denver
Barbara Williams, Leadville

AWARDS COMMITTEE

Rebecca Koppes Conway, Greeley, Chair
Craig C. Eley, Denver
David L. Erickson, Denver
Arthur M. Frazin, Denver
Alice D. Madden, Boulder
Richard G. McManus Jr., Denver
Charles P. Northrop, Denver
Carolyn M. Romero, Denver
Ronald I. Zall, Denver

BILL OF RIGHTS COMMITTEE

Kenneth M. Koprowicz, Denver, Chair
Christelle Beck, Boulder
Kerry A. Buckey, Central City
Susan Cushman, Denver
Gary E. Davis, Englewood
Phillip S. DeCaro, Colorado Springs
J. Scott Detamore, Denver
Mark D. Elliott, Arvada
Kathleen M. Flynn, Denver
Richard M. Foster, Denver
Donald B. Gentry, Denver
Anne W. Gill, Greenwood Village
H. Lawrence Hoyt, Boulder
Christopher M. Kamper, Denver
Becky L. Keil, Aurora
Benjamin Klein, Denver
Michael E. Lajoie, Pueblo
Michael R. Lawrence, Denver
Burton H. Levin, Avon
Robert L. Liebross, Denver
Lino S. Lipinsky, Washington, DC
David L. London, Denver
Jack R. Luellen, Englewood
Brenda Lujan, Englewood
Daniel F. Lynch, Denver
Richard A. Marsh, Frederick
Anthony K. McEahern, Englewood
Brian D. Meegan, Denver
Melissa L. Mequi, Denver
Jay R. Miller, San Antonio, TX
Stanley M. Morris, Cortez
Jenny R. Mullenix, Denver
Blain D. Myhre, Denver
Deborah A. Nelson, Broomfield
John G. Nelson, Denver
Thad M. Oviatt, Wheat Ridge
David A. Palmer, Grand Junction
B. Arthur Perlman, Littleton
Paul G. Quinn, Denver
Dominick M. Saia, Boulder
William S. Silverman, Denver
Daniel B. Slater, Cañon City
Andrew Spiegel, Boulder
John H. Steel, Telluride
Susan G. Thomas, Denver
Dennis W. Thome, Lakewood
Gordon S. Thompson, Aurora
Keith D. Vance, Colorado Springs
Edward L. Volpe, Denver
Jessica L. West, Denver
Earl J. Wilder IV, Denver
Michael D. Wulfsohn, Greenwood Village
Charles S. Zietz, Aurora

CONVENTION COMMITTEE

William M. Banta, Englewood, Chair
Robert R. Anson, Greeley
Rebecca A. Askew, Denver
Christelle Beck, Boulder
Hayley L. Belt, Denver
Mark S. Berry, Littleton
William E. Brayshaw, Denver
Alexa Chiang, Denver
Jerre W. Dixon, Denver
Rebecca Koppes Conway, Greeley
Harvey W. Curtis, Denver
Deborah M. Dunker, Denver
Loren R. Ginsburg, Denver
Milo N. Gonser, Denver
Paula J. Heidel, Englewood
Joseph G. Hodges, Jr., Denver
Frank J. Hutfless, Golden
Ronald H. Jacobs, Denver
Kevin J. Kinnear, Denver
Mark R. Levy, Denver
Richard G. McManus, Jr., Denver
Daniel P. Powell, Alamosa
Karen S. Proc, Denver
Michael D. Rembold, Littleton
Elizabeth J. Ruffing, Denver
Dominick M. Saia, Boulder
Ralph G. Torres, Denver
Sue E. Weiske, Denver
Brian D. Zall, Denver
Teresa A Zoltanski, Denver

COURT REFORM COMMITTEE

Colleen M. Rea, Denver, Chair
Gary F. Albrecht, Denver
Cary R. Alburn III, Fort Collins
Leland P. Anderson, Lakewood
Rebecca A. Askew, Denver
Michael S. Beaver, Englewood
Christelle Beck, Boulder
Martin D. Beier, Denver
Darla Benford, Aurora
Robert M. Blea II, Denver
Edward J. Blieszner, Greenwood Village
Joseph I. Bodine, Greeley
Karen L. Brody, Denver
Michael S. Burg, Englewood
M. Edward Burns, Jr., Englewood
Karen Colburn, Denver
David A. Cole, Pueblo
Michael A. Cox, Brighton
Colin C. Deihl, Denver
Joseph B. Dischinger, Denver
William F. Dressel, Fort Collins
Kevin M. Dufficy, Lakewood
Troy A. Eid, Denver
Jeffrey A. Esses, Denver
Andrew J. Felser, Denver
Michael S. Freeman, Denver
David W. Furgason, Denver
Loren R. Ginsburg, Denver
David J. Hahn, Denver
John F. Head, Denver
Richard P. Holme, Denver
David Hughes, Golden
Jeffrey A. Hyman, Denver
Douglas Jaffe, Denver
Thomas J. Jirak, Westminster
Lee F. Johnston, Denver
Jerry N. Jones, Denver
Thomas L. Kanan Jr., Denver
Richard C. Kaufman, Denver
James D. Kilroy, Denver
Elizabeth S. Kreis, Arvada
Richard W. Laugesen, Denver
Ronald A. Lebsack, Fort Morgan
David J. Lee, Boulder
John C. Lowrie, Glendale
Valarie B. Malara, Denver
Jay R. Miller, San Antonio, TX
John W. Miller, Longmont
Jenny R. Mullennix, Denver
Blain D. Myhre, Denver
Richard L. Ott, Jr., Denver
David H. Pearlman, Colorado Springs
Francis C. Porada, Denver
Celia F. Randolph, Bailey
Richard D. Ranson, Colorado Springs
Patrick L. Ridley, Denver
Cassandra G. Sasso, Denver
James E. Scarboro, Denver
John T. Scherling, Greenwood Village
Martin Semple, Denver
Lynne M. Sholler, Breckenridge
John G. Simmonds, Berthoud
Harvey E. Solomon, Arvada
Michael J. Spear, Denver
Andrew Speigel, Boulder
Howard R. Stone, Golden
Nicole L. Thomas, Westminster
Andrew M. Toft, Denver
M. Ann Toney, Fort Collins
Cynthia Treadwell-Miller, Castle Rock
Robert J. Truhlar, Littleton
Mary K. Turano, Wheat Ridge
R. C. Turano, Lakewood
Michael J. Waggoner, Boulder
Dennis P. Walker, Denver
Earl J. Wilder IV, Denver
Earl S. Wylder, Denver
Glenn F. Younger, Denver

DIVERSITY IN THE LEGAL PROFESSION COMMITTEE

Patricia H. Powell, Denver, Co-Chair
Jason Romero, Boulder, Co-Chair
Hartley D. Alley, Wheat Ridge
Louise Aron, Lakewood
Christine C. Barr, Denver
Anthony L. Bastone II, Boulder
Darla Benford, Aurora
Celeste M. C de Baca, Denver
Susani N. H. Dixon, Denver
Ida E. Escobedo-Betson, Northglenn
Arthur M. Frazin, Denver
Jimmy Goh, Denver
Cynthia J. Hyman, Denver
Patricia Jarzobski, Denver
Carol K. Jencks, Denver
Peter F. Jones, Denver
Raymond D. Jones, Denver
David R. Juarez, Northglenn
Kenzo S. Kawanabe, Denver
Timothy A. Kruyer, Denver
Katharine D. Kurtz, Denver
Mona S. Langer, Boulder
Carolyn Lievers, Denver
Michelle M. Lucero, Denver
Sarah J. (Sally) Maresh, Greeley
Elsa T. Martinez-Tenreiro, Denver
Daniel H. May, Colorado Springs
David H. Miller, Denver
Karen B. Mitchell, Colorado Springs
Jenny R. Mullennix, Denver
Robert J. Murillo, Boulder
Sam L. Nguyen, Denver
Mary M. Phillips, Denver
Mary E. Ricketson, Denver
Cynthia L. Rold, Denver
Russell P. Rowe, Denver
Lauren E. Saine, Denver
Bill Salvatore, Denver
John E. Scipione, Denver
Michael A. Shea, Denver
David N. Simmons, Englewood
E. Giancarlo Small, Brighton
Herbert L. Stern III, Denver
Nicole L. Thomas, Westminster
Camille A. Torres, Denver
Michael J. Waggoner, Boulder
Kevin W. Williams, Denver
James R. Wolf, Westminster
Mandy F. Yick, Louisville
Teresa A. Zoltanski, Denver
Connie A. Zubler, Boulder

ETHICS COMMITTEE

John A. Jostad, Denver, Chair
Ronald M. Aal, Denver
Bennett S. Aisenberg, Denver
Gordon L. Allott, Jr., Littleton
Claude W. Appel, Walsenburg
Kenneth E. Barnhill, Littleton
James G. Benjamin, Denver
Michael H. Berger, Denver
Larry W. Berkowitz, Denver
Susan Bernhardt, Denver
Gary B. Blum, Denver
Mark H. Boscoe, Denver
Frances S. Brown, Denver
Alan Bucholtz, Denver
Catherine C. Burkey, Grand Junction
Janice Hoffman Clark, Denver
Nancy L. Cohen, Denver
Cynthia F. Covell, Denver
Joseph N. deRaismes III, Boulder
Richard L. Eason, Englewood
Jane G. Ebisch, Denver
Scott T. Erickson, Telluride
Timothy L. Fasing, Englewood
Susan Smith Fisher, Littleton
Cecelia A. Fleischner, Denver
Kathie J. Fliss, Castle Rock
Mark A. Fogg, Denver
Douglas D. Foote, Denver
Beverly A. Fulton, Pueblo
Edward Gassman, Denver
Jennifer L. Gimbel, Denver
Marcy G. Glenn, Denver
Richard F. Hennessey, Denver
Lynne L. Hicks, Denver
Shelly A. Hill, Steamboat Springs
David L. Hiller, Denver
James P. Hollaway, Denver
Robbi J. Jackson, Lakewood
Philip R. James, Denver
Ira M. Karet, Glenwood Springs
Robert R. Keatinge, Denver
Roger A. Klein, Greeley
Phyllis G. Knight, Denver
Peter G. Koclanes, Denver
Stuart A. Kritzer, Denver
Scotty P. Krob, Englewood
Jeffrey A. Lane, Wheat Ridge
John M. Lebsack, Denver
David C. Little, Englewood
Charles F. Luce, Jr., Denver
Stephen G. Masciocchi, Denver
Raymond P. Micklewright, Denver
Cecil E. Morris, Jr., Denver
Edward C. Moss, Denver
Demetri E. Munn, Denver
Russel Murray III, Aurora
David G. Palmer, Denver
William T. Pizzi, Boulder
Leonard P. Plank, Denver
Ruthanne Polidori, Littleton
Chips Portales, Denver
Gerald D. Pratt, Englewood
David A. Price, Grand Junction
Paula Ray, Denver
Scott Reese, Niwot
Henry R. Reeve, Denver
Jeffrey F. Reiman, Denver
Rohn K. Robbins, Vail
Alexander R. Rothrock, Englewood
Arthur P. Roy, Denver
Susan E. Sanders, Denver
Raymond N. Satter, Denver
Don W. Sears, Boulder
Lance M. Sears, Colorado Springs
Diane V. Smith, Englewood
Marcus L. Squarrell, Denver
William E. Tanis, Denver
John M. Tanner, Denver
Daniel M. Taubman, Denver
Anthony C. van Westrum, Denver
Jeffrey M. Villanueva, Denver
Wendy K. VonWald, Englewood
Julie M. Walker, Denver
Albert B. Wolf, Denver
Thomas H. Young, Denver

INTERPROFESSIONAL COMMITTEE

Daniel T. Goodwin, Commerce City, Chair
James L. Abrams, Denver
Craig A. Adams, Denver
Kerri J. Atencio, Denver
William Babich, Denver
Darla Benford, Aurora
Douglas E. Best, Denver
Jon C. Bourne, Lakewood
Karen L. Brady, Arvada
Marlin W. Burke, Denver
Valine Cade, Westminster
James F. Carr, Denver
Robert W. Carney, Englewood
Roger T. Castle, Denver
Carrie L. Ciliberto, Golden
James R. Clifton, Denver
Theresa Coffman, Denver
L. Andrew Cooper, Englewood
James W. Creamer, Jr., Denver
Andrew Czopek, Denver
Deana W. Dagner, Englewood
William Dahlberg, Englewood
Paul A. Faraci, Denver
Edwin L. Felter Jr., Denver
Christopher C. Felton, Denver
Steven D. Fink, Denver
Gary W. Flanagan, Denver
Jeffrey C. Fleishner, Denver
Daniel S. Foster, Denver
Keith E. Frankl, Denver
Samuel R. Freeman, Denver
Henry J. Geisel, Pueblo
Matthew R. Goves, Englewood
Jane Hames, Boulder
Elaine Hanson, Boulder
Richard A. Hardaway, Denver
Laurence B. James, Englewood
Robert D. Jones, Colorado Springs
Stephen C. Kaufman, Denver
Richard J. Kennedy, Colorado Springs
John (Jack) A. Kintzele, Denver
Cathy A. Klein, Denver
Victoria J. Koury, Denver
Suzanne Lambdin, Englewood
Scott R. Larson, Denver
Larry D. Lee, Boulder
Patric J. LeHouillier, Colorado Springs
Susan B. Levy, Boulder
Christina Lindsay, Englewood
Ira M. Long, Jr., Denver
Brenda Lujan, Englewood
Alicia J. McCommons, Castle Rock
Jason Meadors, Fort Collins
Steven A. Michalek, Denver
Robert A. Millman, Colorado Springs
Sam L. Nguyen, Denver
Rebecca H. Noecker, Colorado Springs
Naomi Notman, Denver
Daniel W. Patterson, Denver
Norman P. Payea, Lakewood
Jeffrey C. Pond, Denver
Holly E. Propst, Golden
Michael P. Roch, Denver
Maureen G. Ringland, Apple Valley, MN
Lee K. Rosenbaum, Colorado Springs
Clayton B. Russell, Denver
Saul Sarney, Denver
Debra S. Schneider, Denver
Lawrence J. Schoenwald, Denver
Robert E. Schur, Fort Collins
Heather F. Shore, Denver
Larry J. Simons, Pueblo
Gerald C. Sloat, Boulder
Gregory W. Smith, Denver
Allen Sparkman, Denver
Karl Stecher Jr., Englewood
Kerry L. Sullivan, Denver
Michael W. Sutherland, Denver
John E. Taylor, Aurora
M. Anthony Vaida, Steamboat Springs
Robert J. Vincze, Denver
Steven R. Warden, Denver
Terrance J. Webber, Lakewood
Steven H. Weigler, Denver
Charles Welston, Denver
Thomas J. Wolf, Denver
Earl S. Wylder, Denver

JOINT MANAGEMENT COMMITTEE

Gary M. Clexton, Denver, Chair
Doborah R. Adams, Colorado Springs
Hubert A. Farbes, Jr., Denver
Susan Smith Fisher, Littleton
Dale R. Harris, Denver
Richard P. Holme, Denver
John S. Holt, Aurora
Christopher A. Miranda, Denver
A. Lenore Martinez, Denver
H. Barton Mendenhall, Rocky Ford
Laird T. Milburn, Grand Junction
Mary M. Phillips, Denver
William E. Walters, Denver

LAW EDUCATION COMMITTEE

Christopher B. Little, Englewood,Chair
Cary R. Alburn III, Fort Collins
Julie E. Anderson, Denver
Angela R. Arkin, Greenwood Village
Karl A. Berg, Jr., Colorado Springs
Russell L. Biles, Highlands Ranch
Joseph I. Bodine, Greeley
John E. Bolmer II, Denver
Edward M. Burns Jr., Littleton
Eric Carlson, Greeley
James F. Carr, Denver
Anna F. Conrad, Denver
Joanna C. Crebassa, Castle Rock
Lynn Daitzman, Denver
Jeffrey S. Dugdale, Denver
Angela L. Ekker, Englewood
Thomas H. Falivene, Englewood
Anna K. Farber, Denver
Daniel S. Foster, Denver
Robert R. Gunning, Lakewood
Christopher L. Hardaway, Denver
Wendy A. Harvey, Evergreen
Mary K. Hogan, Denver
Floy H. Jeffares, Denver
John T. Kennedy, Denver
Mark J. Kolber, Denver
R. G. Shelley Krovitz, Englewood
Michael E. Lajoie, Pueblo
Jennifer H. Loud, Denver
John C. Lowrie, Glendale
Brenda Lujan, Englewood
Daniel F. Lynch, Denver
David I. Marsh, Denver
Elsa T. Martinez-Tenreiro, Denver
Brian D. Meegan, Denver
Matthew G. Paulson, Denver
Jeffrey D. Pedersen, Denver
Terrence J. Ploski, Golden
Jennifer A. Poynter, Parker
Kathie T. Riley, Loveland
Matthew J. Rita, Denver
Michael P. Roch, Denver
Mary B. Roudebush, Littleton
Barbara K. Ruh, Denver
Gregory L. Ryan, Grand Junction
Lisa B. Santos, Highlands Ranch
Julie A. Murphy Seavy, Denver
Robert M. Smith, Fort Collins
Harvey M. Steinberg, Aurora
Gordon S. Thompson, Aurora
R. C. Turano, Lakewood
Jennifer L. Ungar, Denver
Charles P. Vaughn, Inverness, FL
Earl J. Wilder IV, Denver
Rose M. Zapor, Denver

LAW OFFICE TECHNOLOGY COMMITTEE

Larry C. Smith, Denver, Chair
Frank V. Ariano, Elgin, Il
Louise Aron, Lakewood
Rebecca A. Askew, Denver
Robert A. Ausenhus, Loveland
Stuart N. Bennett, Denver
Bruce C. Bernstein, Denver
Donald A. Bertram, Denver
Richard L. Bland, Lafayette
Larry L. Bohning, Denver
Susan H. Borgos, Arvada
Robert D. Brazil, Denver
Baird B. Brown, Grand Junction
James E. Bye, Denver
Ed Byrne, Boulder
Thomas J. Turner Carney, Arvada
James R. Christoph, Boulder
Carrie L. Ciliberto, Golden
Mike Coakley, Highlands Ranch
Jeffrey R. Edelman, Parker
James C. Ellenberger, Denver
James D. Evans, Aurora
Sheldon E. Friedman, Denver
Larry R. Gaddis, Colorado Springs
Debra L. Geibig, Colorado Springs
Susan E. Gindin, Littleton
Charles W. Giraud, Houston, TX
Kristi A. Hall, Denver
Alfred C. Harrell, Jr., Denver
Lawrence P. Hartlaub, Jr., Lakewood
Thomas J. Hindman, Wheat Ridge
Joseph G. Hodges, Jr., Denver
Debra Hodgson, Denver
Nina A. Iwashko, Denver
Rodger A. Jackson, Golden
Peter F. Jones, Denver
Sheryl Kamicar, Denver
Phillip A. Kendall, Colorado Springs
John A. Kintzele, Denver
Mark J. Kolber, Denver
Kenneth M. Laff, Denver
Jane M. Lawlis, Denver
Richard C. Lea Jr., Littleton
Barbara J. Leff, Denver
Kent J. Levine, Englewood
Arthur Lindquist-Kleis, Greenwood Village
Lino S. Lipinsky, Washington, DC
Anne G. McCullough, Minneapolis, MN
Steven W. McDonald, Denver
Anthony K. McEahern, Englewood
Scott McGill, Steamboat Springs
Michael A. McManus, Denver
George Meziere, Aurora
Mark P. Miller, Denver
Michael W. Millington, Denver
Charles F. Molling, Denver
Stanley M. Morris, Cortez
Nicholas G. Muller, Denver
Linda K. Nedved, Arvada
Telfer W. Norman, Lakewood
Marcia G. O’Brien, Denver
William H. O’Rourke, Greenwood Village
Richard L. Ott, Jr., Denver
Steven C. Posner, Evergreen
Janet M. Price, Denver
Michael W. Reagor, Highlands Ranch
Thomas R. Ripp, Wheat Ridge
Kristi A. River, Denver
Jason L. Romero, Denver
Judith K. Rosenblum, Denver
Barbara K. Ruh, Denver
Dominick M. Saia, Boulder
Bill Salvatore, Denver
John Scanlan, Lakewood
JC Tim Scates, Denver
Bruce A. Schilken, Englewood
Jeffrey C. Shaw, Pueblo
Eileen Siemek, Highlands Ranch
Bennett M. Sigmond, Denver
Lawrence S. Skiffington, Manitou Springs
Daniel B. Slater, Cañon City
J. Mark Smith, Denver
Harvey M. Steinberg, Aurora
Jennifer N. Story, Denver
Thomas F. Tauskey, Denver
Susan G. Thomas, Denver
C. Gregory Tiemier, Denver
Andrew M. Toft, Denver
Eric R. Toray, Denver
Cynthia Treadwell-Miller, Castle Rock
Donald T. Varnadore, Denver
Adrian Villasenor, Longmont
Anne M. Vitek, Denver
Brian D. Wallace, Denver
Steven R. Warden, Denver
Matthew J. Werner, Colorado Springs
Debra K. Wilcox, Littleton
Richard C. Willson Jr., Palm Harbor, FL

LAW PRACTICE MANAGEMENT COMMITTEE

Andrew M. Toft, Denver, Chair
Gregg Anderson, Denver
Louise Aron, Lakewood
J. Scott Bell, Denver
Bruce C. Bernstein, Denver
Mark S. Berry, Littleton
Peter B. Bogardus, Gunnison
Robert D. Brazil, Denver
Baird B. Brown, Grand Junction
Eric Carlson, Greeley
James R. Christopher, Boulder
Carrie L. Ciliberto, Golden
Mike Coakley, Highlands Ranch
Camilla L Dellinger, Englewood
Natascha M. Drekonja, Englewood
James D. Evans, Aurora
Daniel S. Foster, Denver
Larry R. Gaddis, Colorado Springs
Renee M. Garcia, Denver
Gary L. Gottesfeld, Denver
Kristi A. Hall, Denver
Gail C. Harriss, Durango
Lawrence B. Hartlaub, Jr., Lakewood
Thomas J. Hindman, Wheat Ridge
Nina A. Iwashko, Denver
Roger A. Jackson, Golden
Joel S. Judd, Denver
Eileen K. Kelly-Sharpe, Lakewood
Kenneth M. Laff, Denver
Lynn I. Landis, Colorado Springs
Jonathan H. Larson, Denver
Arthur Lindquist-Kleis, Greenwood Village
Michael Louis Luchetta, Denver
Anthony K. McEahern, Englewood
Carol A. McGill, Boulder
Scott McGill, Steamboat Springs
Carolyn L. McIntosh, Denver
Thomas C. McKee, Denver
George Meziere, Aurora
Mark P. Miller, Denver
Richard E. Mishkin, Lakewood
Eric Nunemaker, Denver
Marcia G. O’Brien, Denver
William H. O’Rourke, Greenwood Village
Elizabeth J. Paul, Denver
Steven C. Posner, Evergreen
Kristi A. River, Denver
Anne Rocheleau, Westminster
Carolyn M. Romero, Denver
Elizabeth J. Ruffing, Denver
Dominick M. Saia, Boulder
Walter H. Sargent II, Colorado Springs
John Scanlan, Lakewood
Bruce A. Schilken, Englewood
G. Michael Schuyler, Denver
Ronald L. Seigneur, Lakewood
Jack D. Shoffner, Grand Junction
Eileen Siemek, Highlands Ranch
Jennifer Simmerman, Golden
Lawrence S. Skiffington, Manitou Springs
Carla W. Sledge, Boulder
Larry C. Smith, Denver
Scott W. Stauffer, Aurora
C. Gregory Tiemeier, Denver
Donald T. Varnadore, Denver
Adrian Villasenor, Longmont
Anne M. Vitek, Denver
Mandy F. Yick, Louisville
Glenn F. Younger, Denver
Teresa A. Zoltanski, Denver

LAWYERS’ PROFESSIONAL LIABILITY COMMITTEE

Robin L. Beattie, Denver, Chair
Gary Abrams, Denver
Christopher M. Buckman, Denver
E. Michael Canges, Denver
Carrie L. Ciliberto, Golden
Timothy L. Compbell, Golden
Paul D. Cooper, Denver
Jerre W. Dixon, Denver
Renee M. Garcia, Denver
Walter N. Houghtaling, Denver
Michael L. Hutchinson, Denver
Nina A. Iwashko, Denver
Joyce L. Jenkins, Boulder
Patric J. LeHouillier, Colorado Springs
Christopher B. Little, Englewood
David C. Little, Englewood
F. Michael Ludwig, Denver
Nicolle H. Martin, Littleton
Daniel R. McCune, Denver
Anthony K. McEahern, Englewood
Michael T. Mihm, Denver
John M. Palmeri, Denver
Julie C. Petersen, Denver
John D. Phillips, Jr., Denver
Dennis B. Polk, Golden
Gerald D. Pratt, Englewood
John Scanlan, Lakewood
Andrew M. Toft, Denver
Thomas J. Tomazin, Englewood
Daniel F. Warden, Denver
John L. Wheeler, Denver

LEGAL EDUCATION AND ADMISSIONS COMMITTEE

Norman F. Aaronson, Denver
James J. Arndt, Arvada
Michael S. Beaver, Englewood
Robert W. Berry, Denver
M. Edward Burns, Jr., Englewood
Anna F. Conrad, Denver
Joanne C. Crebassa, Castle Rock
Stephen P. Davis, Denver
Natascha M. Drekonja, Englewood
Jeffrey S. Dugdale, Denver
Anna K. Farber, Denver
Daniel S. Foster, Denver
Peter J. Gowen, Boulder
James L. Huemoeller, Denver
Becky. L Keil, Aurora
David J. Lee, Boulder
Samuel J. Light, Denver
John C. Lowrie, Glendale
Jack R. Luellen, Englewood
Anthony K. McEahern, Englewood
Douglas I. McQuiston, Aurora
Theresa M. Mehringer, Denver
Matthew G. Paulson, Denver
Mary M. Phillips, Denver
Robert M. Phillips, Boulder
Todd J. Plewe, Alamosa
Michael W. Reagor, Highlands Ranch
Michael D. Rembold, Littleton
Cynthia L. Rold, Denver
Howard I. Rosenberg, Denver
Lisa B. Santos, Highlands Ranch
Jennifer E. Schlatter, Denver
Daniel B. Slater, Cañon City
Daniel A. Vigil, Boulder
Michael J. Waggoner, Boulder
James R. Wolf, Westminster
Michael D. Wulfsohn, Greenwood Village
Jon M. Zall, Denver

LEGAL FEE ARBITRATION COMMITTEE

R. Lee Payne, Denver, Chair
Cary R. Alburn III, Fort Collins
Peter J. Adolph, Denver
Julie E. Anderson, Denver
Randall C. Arp, Golden
Gretchen L. Aultman, Denver
Roy H. Beaton Jr., Evergreen
Stuart N. Bennett, Denver
L. Frank Bergner, Jr., Aurora
Peter B. Bogardus, Gunnison
Arthur H. Bosworth II, Denver
Robert W. Brandes, Jr., Fort Collins
Walter C. Brauer III, Denver
Martin D. Brown, Littleton
Fotios M. Burtzos, Colorado Springs
Robert W. Carney, Englewood
Carrie L. Ciliberto, Golden
Janice H. Clark, Denver
Marcella T. Clark, Denver
Sara-Jane M. Cohen, Boulder
Linda M. Cote, Denver
Joanne C. Crebassa, Castle Rock
John A. Criswell, Denver
Herbert A. Delap, Denver
Randolph S. Dement, Englewood
Rickey C. DeWitt, Englewood
Craig C. Eley, Denver
Eric Elliff, Denver
John S. Evangelisti, Denver
Andrew J. Felser, Denver
Richard M. Foster Jr., Denver
Richard Francis, Denver
Arthur M. Frazin, Denver
Sheldon E. Friedman, Denver
Edward C. Gassman, Loveland
Henry J. Geisel, Pueblo
Milo N. Gonser, Denver
Dr. Nancy S. Greif, Durango
Howard M. Haenel, Denver
Dennis A. Hanson, Thornton
Daniel M. Haskell, Denver
L. Michael Henry, Jr., Denver
Jennifer I. Holt, Denver
Donald E. Janklow, Greeley
Patrick F. Kenney, Greenwood Village
Herrick K. Lidstone, Jr., Englewood
Christina Lindsay, Englewood
Allen I. Lipson, Denver
Kristi J. Livendalen, Denver
John L. Livingston, Jr., Lakewood
Randall M. Livingston, Denver
Marion McBain, Broomfield
Hugh J. McClearn, Denver
William C. McClearn, Denver
Richard G. McManus, Jr., Denver
Mark P. Miller, Denver
Stuart Morse, Englewood
Charles P. Northrop, Denver
Eugene M. Osman, Golden
Jonathan Oster, Denver
Jeffrey C. Pond, Denver
Lee K. Rosenbaum, Colorado Springs
Alexander R. Rothrock, Englewood
Russell P. Rowe, Denver
George H. Salley III, Colorado Springs
John M. Sayre, Denver
John Scanlan, Lakewood
William F. Schoeberlein, Denver
Bonnie M. Schriner, Denver
Barry A. Schwartz, Denver
Laura E. Shapiro, Denver
William S. Silverman, Denver
Larry J. Simons, Pueblo
Walter Slatkin, Denver
Richard S. Strauss, Denver
Lance K. Tanaka, Denver
Wayne J. Thompson, Jr., Littleton
M. Ann Toney, Fort Collins
Cynthia Treadwell-Miller, Castle Rock
Robert J. Truhlar, Littleton
James H. Turner, Denver
William A. Tuthill III, Golden
Daniel F. Warden, Denver
John R. Webb, Denver
Charles Welton, Denver
Gregory L. Williams, Denver
John R. Williamson, Denver
Mary A. Wollard, Denver

LEGISLATIVE POLICY COMMITTEE

Dale R. Harris, Denver, Chair
Donald A. Bertram, Denver
Susan E. Burch, Denver
Michael F. DiManna, Denver
H. Patrick Furman, Boulder
Richard H. Krohn, Grand Junction
H. Barton Mendenhall II, Rocky Ford
Laird Milburn, Grand Junction
W.Terry Ruckriegle, Breckenridge
Anthony C. van Westrum, Denver
Carolynne C. White, Denver

MEMBERSHIP SERVICES ONLINE FORUM

Loren R. Ginsberg, Denver
Pamela A. Gordon, Denver
Judith H. Holmes, Denver
Jonathan H. Larson, Denver
Jeanne M. Labuda, Denver
Paul A. Linton, Denver
Rodney R. McGowan, Granby
Robert M. Phillips, Boulder
Larry C. Smith, Denver
Sue E. Weiske, Denver

PARALEGAL COMMITTEE

Eileen K. Kelly-Sharpe, Lakewood, Co-Chair
Sharon L. Halford, Aurora, Co-Chair
Darla Benford, Aurora
Barbara L. Borow-Stephens, Littleton
Catherine S. Carpenter, Steamboat Springs
Sheri L. Favreau, Thornton
Victoria K. Gibson, Englewood
Eileen P. Harrington-Schreiber, Denver
Debra Hindin-King, Denver
Sheryl Kamicar, Denver
Benjamin Klein, Denver
Michael E. Lajoie, Pueblo
Carol A. McGill, Boulder
Brenda A. Mientka, Colorado Springs
Barbara S. Naeser, Lakewood
Rebecca Parker, Littleton
Janet M. Price, Denver
Bill Salvatore, Denver
John Scanlan, Lakewood
Eileen Siemek, Highlands Ranch
Harvey M. Steinberg, Aurora
Clifton R. Venerable, Denver

PLANNING AND BUDGET COMMITTEE

Laird T. Milburn, Grand Junction, Chair
Thomas E. Downey, Denver
John A. Francis, Denver
Mary Jo Gross, Denver
John S. Holt, Aurora
David L. Masters, Montrose
Douglas I. McQuiston, Denver
Michael P. Miller, Littleton
Richard E. Miskin, Denver
William J. Munn, Denver
Joaquin Gabriel Padilla, Denver
Norman Palevmo, Colorao Springs
Henry R. Reeve, Denver
Terre L. Rushton,Lousiville
Theresa Spahr, Brighton
Lynne M. Sholler, Breckenridge
Arthur C. Underwood, Aurora

POLITICAL EDUCATION COMMITTEE

Joseph deRaismes III, Boulder, Chair
Bennett S. Aisenberg, Denver
Rebecca Koppes Conway, Greeley
Michael Massey, Denver
H. Barton Mendenhall II, Rocky Ford
Patricia L. Wells, Denver

PROFESSIONALISM COMMITTEE

Leland P. Anderson, Lakewood, Co-Chair
Deborah E. Read, Denver, Co-Chair
Gary F. Albrecht, Denver
Donald W. Alperstein, Denver
Gregg Anderson, Denver
Deborah J. Antes, Denver
Frank V. Ariano, Elgin, IL
Jonathon D. Asher, Denver
Patrick B. Augustine, Denver
William M. Banta, Englewood
Darla Benford, Aurora
Michael S. Beaver, Englewood
J. Scott Bell, Denver
Richard A. Bovarnick, Denver
Richard P. Brady, Greeley
Michael S. Burg, Englewood
James F. Carr, Denver
Roger T. Castle, Denver
Carrie L. Ciliberto, Golden
Christine A. Coates, Boulder
James W. Creamer, Jr., Denver
George B. Curtis, Denver
Lynn Daitzman, Denver
Nathan K. Davis, Denver
David R. DeMuro, Denver
Robert J. Dieter, Boulder
John A. Eckstein, Denver
Robert J. Flynn, Englewood
David W. Furgason, Denver
Daniel J. Garfield, Denver
James G. Gaspich, Denver
Kathleen J. Gebhardt, Boulder
Henry J. Geisel, Pueblo
L. Michael Henry, Jr., Denver
Jordan Hochstadt, Denver
Susan M. Horner, Boulder
Ronald H. Jacobs, Denver
Thomas L. Kanan, Jr., Denver
R. G. Shelley Krovitz, Englewood
David J. Lee, Boulder
Stephen H. Leonhardt, Denver
Kristi J. Livedalen, Denver
Michelle M. Lucero, Denver
Valerie B. Malara, Denver
David I. Marsh, Denver
Jose D. Marquez, Denver
Anthony K. McEahern, Englewood
Douglas I. McQuiston, Aurora
Christina M. Smith, Aurora
Amy L. Miletich, Denver
Linda S. Miller, Fort Collins
Robert A. Millman, Colorado Springs
Cecil E. Morris, Jr., Denver
Barbara J. Mueller, Denver
Charles P. Northrop, Denver
Patrick T. O'Rourke, Englewood
Michael E. Oldham, Denver
Thomas J. Overton, Denver
Valeri S. Pappas, Denver
Jeffrey C. Pond, Denver
F. Wallace Pope, Jr., Clearwater, FL
Patricia K. Post, Denver
Jane M. Roberson, Denver
Lori L. Roberts, Denver
Richard F. Rodriguez, Denver
Lee K. Rosenbaum, Colorado Springs
Dominick M. Saia, Boulder
Jennifer E. Schlatter, Denver
William F. Schoeberlein, Denver
R. Scott Schofield, Colorado Springs
Lynne M. Sholler, Breckenridge
Gerald C. Sloat, Boulder
Howard R. Stone, Golden
E. Dwight Taylor, Aurora
John E. Taylor, Aurora
Thomas J. Tomazin, Englewood
M. Ann Toney, Fort Collins
Colin A. Walker, Denver
Connie K. Ward, Denver
Debra K. Wilcox, Littleton
Deborah L. Wilson, Denver
Kent Yarbrough, Lakewood

WOMEN IN THE LAW COMMITTEE

James L. Abrams, Denver
Louise Aron, Lakewood
Carla L. Baker, Denver
Andrea C. Barrett, Chicago, IL
Carrie L. Ciliberto, Golden
Joanne C. Crebassa, Castle Rock
Randa L. Davis-Tice, Lamar
Shelley P. Dodge, Denver
Michelle Duensing, Denver
Deborah M. Dunker, Denver
Halina S. Dziewit, Boulder
Hilary Fike, Wheat Ridge
Kathleen M. Flynn, Denver
Elaine Hanson, Boulder
Jessica L. Harshbarger, Denver
Paula J. Heidel, Englewood
Sheila B. Hollis, Washington, DC
June K. Inzuka, Denver
Carol K. Jencks, Denver
Cathy A. Klein, Denver
R. G. Shelley Krovitz, Englewood
Jeanne M. Labuda, Denver
Christine K. Lamb, Denver
Lynn I. Landis, Colorado Springs
Lisa A. Lee, Denver
Melanie B. Lewis, Denver
Nancy L. Lipson, Denver
Jennifer H. Loud, Denver
Marion McBain, Broomfield
Cassandra M. McCasland, Denver
Anne G. McCullough, Minneapolis, MN
Lynda A. McNeive, Denver
Melissa L. Mequi, Denver
Amy L. Miletich, Denver
Jenny R. Mullennix, Denver
Valeri S. Pappas, Denver
Mary M. Phillips, Denver
Patricia K. Post, Denver
Paul G. Quinn, Denver
Helena Schultz, Brush
Barbara Steinberg, Denver
Nicole L. Thomas, Westminster
Jennifer L. Ungar, Denver
Sue E. Weiske, Denver
Jessica L. West, Denver

FORUM COMMITTEES

ADMINISTRATIVE LAW FORUM COMMITTEE

ALTERNATIVE DISPUTE RESOLUTION FORUM COMMITTEE

Patrick F. Kenney, Denver, Chair

COMMUNICATIONS LAW FORUM COMMITTEE

Gary Tucker, Denver, Chair

CONSTRUCTION LAW FORUM COMMITTEE

Janet Lawler McDaniel, Denver, Chair

DISABILITY LAW FORUM COMMITTEE

Melanie S. Segal, Westminster, Co-Chair

ELDERLAW FORUM COMMITTEE

Spencer J. Crona, Denver, Co-Chair

GAMING, ENTERTAINMENT & SPORTS FORUM COMMITTEE

Mark Miller, Denver, Co-Chair
Geninaro DeSantis, Denver, Co-Chair

GOVERNMENT COUNSEL FORUM COMMITTEE

Mary B. Rastall, Denver, Co-Chair

Larry D. Tannenbaum, Denver, Co-Chair

INTERNATIONAL LAW FORUM COMMITTEE

Kenneth D. Hubbard, Denver, Chair

JUVENILE LAW FORUM COMMITTEE

Bradley M. Bittan, Denver, Chair

LABOR ANDEMPLOYMENT LAW FORUM COMMITTEE

David H. Stacy, Denver, Co-Chair

Kristen L. Mix, Denver, Co-Chair

TECHNOLOGY LAW AND POLICY FORUM COMMITTEE

Stephen J. Baity , Denver, Chair

SECTIONS AND SECTION OFFICERS

AGRICULTURAL & RURAL LAW SECTION COUNCIL

Robert H. Dee, Wray, Chair
James S. Witwer, Denver, Vice-Chair
Allen Sparkman, Denver, Secretary/Treasurer
Justin Cumming, Denver
Randall Feuerstein, Denver
Thomas Creighton, Denver
J. Curtis Penny, Burlington
Lee Miller, Denver
Rebecca Welborn, Denver
James Dean, Denver
L. Richard Bratton, Gunnison

BUSINESS LAW SECTION COUNCIL

Jill B. Sisson, Golden, Chair
Reuben K. Sparks III, Colorado Springs, Vice-Chair
Betty C. Arkell, Denver, Immediate Past Chair

Antitrust Subsection
Gale T. Miller

Bankruptcy Subsection
Dayle Anderson
Paul G. Quinn, Denver

Business Entities Subsection
Robert R. Keatinge, Denver

Commercial Law Subsection
Keith Block, Denver

Corporate Counsel Subsection
Shari L. Ulery, Denver

Financial Institutions Subsection
Gregory L. Williams, Denver

Nonprofit Entities Subsection
Peter B. Nagel, Denver

Securities Subsection
Roger Hogoboom, Denver

Small Business Entities Subsection
Linda S. Lodenkamper, Golden

At Large
Ruben K. Sparks III, Colorado Springs

CRIMINAL LAW SECTION COUNCIL

Charles F. Garcia, Denver, Chair
John M. Haried, Denver, Vice-Chair
Ethan Feldman, Aurora, Secretary/Treasurer
N. Lucinda Bruner, Brighton
Maureen Cain, Denver
David M. Conner, Denver
John Dailey, Denver
A. M. Dominquez, Jr., Greeley
Ethan Feldman, Aurora
H. Patrick Furman, Boulder
Morris Hoffman, Denver
Peter Hofstrom, Boulder
Claudia Jordan, Denver
Norman R. Mueller, Denver
Kimberly Y. Nash, Denver
Donna S. Reed, Golden
W. Terry Ruckriegle, Breckenridge
Kenneth Stuart, Englewood
Laura Schwartz, Denver

ENVIRONMENTAL LAW SECTION COUNCIL


Sandy Richardson, Lakewood, Chair
Joel W. Cantrick, Denver, Vice-Chair
John L. Watson, Denver, Secretary/Treasurer
Stephen M. Brown, Denver
Laurie A. Cahil, Denver
Jane T. Feldman, Denver
Margaret L. Fox, Boulder
Barbara J. Green, Denver
Brian R. Hanson, Boulder
John R. Jacus, Denver
Robert W. Lawrence, Denver
Nancy Mangone, Denver
Jay McCarthy, Denver
Dean Miller, Denver
Arthur P. Mizzi, Englewood
Kathleen M. Snead, Golden
James R. Spaanstra, Denver

FAMILY LAW SECTION COUNCIL


Sheila M. Gutterman, Lone Tree, Chair
Russel Murray III, Aurora, Chair-Elect
Lesleigh W. Monahan, Lakewood, Secretary
Steven Lass, Denver, Treasurer
Deborah Anderson, Durango
Angela Arkin, Greenwood Village
Gretchen L. Aultman, Denver
Kathryn M. Beck, Golden
Sara-Jane M. Cohen, Boulder
Fran Fontana, Denver
Christopher L. Hardaway, Denver
David W. Heckenbach, Lone Tree
Beth Henson, Denver
David Littman, Denver
Ronald D. Litvak, Denver
Catherine L. Lohman, Colorado Springs
Robert L. Malman, Denver
Joan H. McWilliams, Denver
Tim Mehrtens, Denver
Bev Nelson, Boulder
Bonnie M. Schriner, Denver
Coleen Truden, Glenwood Springs
Marie Walton, Longmont
Charles Willman, Glenwood Springs
Richard I. Zuber, Denver

HEALTH LAW SECTION COUNCIL


Peggy A. Brown, Denver, Chair
Ellen R. Ivy, Denver, Chair-elect
Ann R. Cox, Englewood
Darlene M. Ebert, Denver
Barbara A. Kakenmaster, Denver
John T. LaCouture, Denver
Carla M. LaRosa, Aurora
Sarah E. Meshak, Boulder
Catherine A. G. Sparkman, Denver

JUDICIARY SECTION COUNCIL

Edward P. Timmins, Denver, Chair
Judith Holmes, Denver, Chair-Elect
Federico C. Alvarez, Denver
George W. Boyle, Arvada
Marty F. Egelhoff, Denver
Steven L. Fisher, Aurora
Anne Gill, Denver
J. Mark Hannen, Castle Rock
Robert Hansen, Englewood
Alfred C. Harrell, Jr., Denver
Kristi J. Livendalen, Denver
Randall M. Livingston, Denver
John N. McMullen, Denver
Nancy E. Rice, Denver
David A. Tanzer, Vail
John E. Taylor, Aurora
Stephanie H. Villafuerte, Denver
JoAnn Vogt, Denver
Michael J. Watanabe, Denver
Anthony F. Vollack, Denver

LITIGATION SECTION COUNCIL


Rebecca Koppes Conway, Greeley, Chair
Alden V. Hill, Fort Collins, Vice-Chair
Linnea Brown, Denver
Peter A. Goldstein, Colorado Springs
Irving G. Johnson, Englewood
Mary S. Kudla, Denver
Michael E. McLachlan, Durango
Robert C. Montgomery, Denver
John A. Purvis, Boulder
Marcus Squarrell, Denver
Jerry B. Tompkins, Grand Junction

MINERAL LAW SECTION COUNCIL

Lynn Hendricks, Denver, Chair
James Cress, Denver
Jeanine Feriancek, Denver
Scott W. Hardt, Denver
Carol J. Harmon, Lakewood
Dante L. Zarlengo, Denver

PATENT, TRADEMARK & COPYRIGHT SECTION COUNCIL


George G. Matava, Denver, Chair

REAL ESTATE SECTION COUNCIL

Richard H. Krohn, Grand Junction, Chair
Marcus Painter, Boulder, Vice-Chair
Fred Skillern, Denver, Secretary/Treasurer
Larry Baker, Denver
Jim Benjamin, Englewood
Richard S. Gast, Fort Collins
Victor Grimm, Boulder
Jesse Heath, Denver
Lynn Jordan, Denver
Tom Kearns, Denver
William Silverman, Denver
Tom Todd, Aspen
Christie Truitt, Denver
Julia Waggener,Denver

SOLO/SMALL FIRM SECTION COUNCIL

Andrew M. Toft, Denver, Chair
Dayle Anderson, Lakewood, Vice-Chair
Joseph A. Davies, Englewood
David Deuben, Wheat Ridge
Ari Gould, Denver
Stanley L. Grazis, Denver
Robert Hawthorne, Limon
Lawrence P. Hartlaub, Jr., Lakewood
Irving Kelsey, Northglenn
Mark P. Miller, Denver
Arthur F. Pansing, Denver
Walter H. Sargent II, Colorado Springs
John C. Stewart, Englewood
Kimbery R. Willoughby, Denver

TAXATION LAW SECTION COUNCIL

Dawson L. Joyner, Boulder, Chair
John R. Wilson, Denver, Vice-Chair
Eugene Zuspann II, Denver, Secretary
Steven M. Cohen, Denver
John W. DeBruyn, Denver
William T. Frey, Grand Junction
Kandice Gerdes, Denver
Randolph M. Karsh, Colorado Springs
Robert R. Keatinge, Denver

TRUST & ESTATE LAW SECTION COUNCIL

Dennis N. Whitmer, Denver, Chair
Marcy K. Carroll, Englewood, Vice-Chair
Marc Darling, Denver, Secretary/Treasurer
Robert D. Burton, Loveland
Sandra Franklin, Denver
David K. Johns, Denver
Mark D. Masters, Denver
Nora E. Roth, Denver

WATER LAW SECTION COUNCIL

Timothy Beaton, Boulder, Chair

WORKERS’ COMPENSATION SECTION COUNCIL

Stephen G. Sparr, Denver, Chair
Regina M. Walsh Adams, Greeley, Vice-Chair
Dolores S. Atencio, Denver
David P. Cain, Denver
Clifford E. Eley, Denver
Janet L. Frickey, Lakewood
Michael E. Harr, Denver
Thomas L. Kanan, Denver
Tama L. Levine, Denver
John A. Steninger, Denver
Kathryn M. Todd, Denver
Mary Ann Whiteside, Denver

YOUNG LAWYERS DIVISION COUNCIL

William J. Munn, Aurora, Chair
Joaquin G. Padilla, Denver, Chair-Elect
Christopher E. Petersen, Boulder, Secretary
James S. Simko, Denver, Treasurer
Sherri L. Sweers, Denver, Immediate Past Chair

CBA PRO BONO TASK FORCE

Aaron Clay, Delta, Chair
Jon Asher, Denver
Harold Baer, Denver
Larry Beckner, Grand Junction
Stacy Carpenter, Denver
Barbara Chamberlain, Denver
Pete Cordova, Salida
Laura Embleton, Denver
Steve Flynn, Colorado Springs
Mark Geil, Greeley
Joanne Hagen, Fort Collins
Ed Kahn, Denver
Robert Keatinge, Denver
Celeste Kling, Fort Collins
Jerome Lemberger, Colorado Springs
Melody Massih, Rifle
Larry Mertes,Boulder
Chris Miranda, Denver
John McMullen, Denver
Joan Norman, Boulder
Sue Parenteau, Boulder
Mario Rivera, Denver
Lynne Sholler, Breckenridge
Judy Slason, Denver
Claire Sollars, Steamboat Springs
Dan Taubman, Denver
Robert Truhlar, Littleton
Joe Ulibarri, Pueblo
Jo Ann Viola Salazar, Denver
Joann Vogt, Denver
Gina Weitzenkorn, Denver
John Wendt, Delta

CBA SAME SEX TASK FORCE

Elizabeth A. Bryant, Denver, Chair
Bennett Aisenberg, Denver
John Castellano, Denver
Mary A. Celeste, Denver
Sara J. Cohen, Boulder
Martha M. Ertman, Denver
Pamela Gagel, Denver
Lawrence H. Hoyt, Boulder
Laurie Hunter, Englewood
Nancy J. Hutchinson, Denver
Stanley C. Kent, Colorado Springs
H. Barton Mendenhall, Rocky Ford
Beverly Nelson, Boulder
M. Kent Olsen, Denver
Scott Peterson, Denver
Mary M. Phillips, Denver
Kimberly R. Willoughby, Denver

THE COLORADO LAWYERBOARD OF EDITORS

Caroline C. Fuller, Denver, Chair
Carolyn Daniels, Denver
H. Patrick Furman, Boulder
Richard Gonzales, Denver
Mary Jo Gross, Commerce City
David L. Masters, Montrose
Norman R. Mueller, Denver
Henry R. Reeve, Denver
Charles C. Turner, Denver

MULTIDISCIPLINARY PRACTICE TASK FORCE

Susan Smith Fisher, Littleton, Co-Chair
Dale Harris, Denver, Co-Chair
Peter Adolph, Denver
David Ayraud, Fort Collins
James Carr, Denver
Steven Choquette, Denver
Nancy L. Cohen, Denver
Anthony Davis, Denver
David Dickinson, Durango
Hubert Farbes, Denver
Douglas Foote, Denver
Edward Gassman, Loveland
Edward Giles, Denver
Marcy Glenn, Denver
Dave Gloss, Lakewood
Peter Goldstein, Colorado Springs
Milo Gonser, Denver
David Griffith, Colorado Springs
Richard Hanes, Colorado Springs
Diana Heronimus, Denver
Robert Keatinge, Denver
David Littman, Denver
Mark Loewenstein, Boulder
Maria Theresa Lopez, Denver
Brenda Lujan, Englewood
Diane Mauriello, Vail
Sean D. May, Denver
H. Barton Mendenhall, Rocky Ford
Sarah E. Meshak, Boulder
Neil Peck, Denver
Terry Ploski, Golden
Gerald Pratt, Englewood
Colleen Rea, Denver
Dick Reeve, Denver
Ronald Rossi, Denver
Alexander Rothrock, Englewood
Tim Schimberg, Denver
Scott Stauffer, Aurora
Jo Stone, Denver
Dan Taubman, Denver
Andrew M. Toft, Denver
Charles C. Turner, Denver
Anthony van Westrum, Denver
John Vaught, Denver
James Walker, Denver
Carolynne White, Denver
Rebecca Wiggins-Tinsley, Denver
Paul Willumstad, Pueblo
Kenneth Wolfe, Fort Collins
David Wood, Fort Collins

FAMILY VIOLENCE ADVISORY COMMITTEE MEMBERS

Advisory/Ad Hoc Projects
Brian T. Campbell, Denver, Chair
Gary Abrams, DenverDeborah Adams, Colorado Springs
Susan Barber, Denver
Don Bross, Denver
Tim Fasing, Englewood
Aura Leigh Ferguson, Golden
Terri Harrington, Denver
Lynne Hicks, Denver
Michael Huttner, Denver
Marti Kovener, Denver
Dr. Richard Krugman, Denver
Merrell Linton, Denver
JoAnn Marlatt, Denver
Janet Meyers, Denver
Anne Munich, Golden
Judge C. Jean Stewart, Denver
Dorothy Tomasetti, Littleton
Marvin E. Ventrell, Denver
Mandy Yick, Denver

Law Office Violence Policy
Mary Phillips, Denver, Chair
Jonathan Asher, Denver
Lucy Denson, Greenwood Village
Christina Harkness, Denver
Lynne Hicks, Denver
Joseph Olt, Cortez
Kristin Rozansky, Denver
Kathryn Sealy, Denver
Betty Wytias, Denver

Steering Committee
Dale Harris, Denver, Chair
Jonathan Asher, Denver
Miles Cortez, Denver
Suzanne Griffith, Littleton
Pat Hall, Durango
Rufina Hernandez, Denver
Jerry Porter, Denver
d’Layne Kerr-Layton, Monument
Elizabeth H. McCann, Denver
Jill Paukert, Denver
Mary Phillips, Denver
William Ritter, Denver
Shari Shink, Denver
Richard Weinberg, Aurora
Timothy Whitsett, Carbondale

Building Partners
Suzanne Griffith, Littleton, Chair
Jonathan Asher, Denver
Zelda DeBoyes, Aurora
Lucy Hojo Denson, Greenwood Village
John Gamble, Durango
Linda Gordon Johnston, Denver
Pat Hall, Durango
Barbara Hughes, Pueblo
Kerry Lupher, Denver
JoAnn Salazar, Denver
Carol Simmons, Durango
PJ Webb, Durango

Lawyers As Victims and Perpetrators
Timothy Whitsitt, Carbondale, Chair
Linda Loflin Pettit, Denver
Jerry Porter, Denver
JoAnn Salazar, Denver


 

© 2000 The Colorado Lawyer and Colorado Bar Association. All Rights Reserved. Material from The Colorado Lawyer provided via this World Wide Web server is protected by the copyright laws of the United States and may not be reproduced in any way or medium without permission. This material also is subject to the disclaimers at http://www.cobar.org/tcl/disclaimer.cfm?year=2000.


Back