2019-2020 BOARD OF GOVERNORS’ MEETINGS — MARK YOUR CALENDARS AND PLEASE ATTEND

 

For the Fall/Winter meeting, we will meet on December 6, 2019, from 9 AM to 1 PM. The December BOG meeting will be held at the University of Denver, in Craig Hall, 2148 S. High Street, Denver, CO 80208. We will have a reception beginning at 5 PM the night before the meeting at the Art Hotel Fire Lounge, 1201 Broadway, Denver, CO 80203.

Register for the Meeting


For the Spring/Summer meeting we will meet on June 12, 2020, from 9 AM to 1 PM. The June BOG meeting will be held at the Cheyenne Mountain Resort, 3225 Broadmoor Valley Rd., Colorado Springs, CO 80906. This meeting will be held in conjunction with the Solo/Small Firm Institute. A room block will be reserved at the Cheyenne Mountain Resort for the evening prior to the meeting, details on making reservations will be provided at a later date.

Register for the Meeting

 

BOARD OF GOVERNORS

Representatives from CBA Sections

Agricultural & Rural Law Section

Kathie Troudt Riley, Denver

Alternative Dispute Resolution

Robin R. Rossenfeld, Denver

Business Law Section

Sarah Steinbeck Adelson, Denver

Civil Rights Section

Felipe Bohnet-Gomez, Denver

Communications & Technology Law Section

Jennifer McIntosh, Louisville

Construction Law Section

  Shannon Bell, Denver

Criminal Law Section

Ted C. Tow III, Denver

Disability Law Section

Mary Sue Kern, Denver

Elder Law Section

Marco D. Chayet, Denver

Cannabis Law Section

Graham C. Gerritsen, Boulder

Entertainment & Sports Law Section

Leigh Augustine, Greenwood Vlg

Environmental Law Section

Stephen A. Bain, Denver

Family Law Section

Bonnie M. Schriner, Denver

Government Counsel Section

Ian McCargar, Windsor

Health Law Section

Peter Sabey, Centennial

Immigration Law Section

Alex McShiras, Colorado Springs
James Lamb, Denver

Intellectual Property Section

Matt Holohan, Denver

International Law Section

Ed Felter, Denver

Judicial Liaison Section

Paul Chessin, Denver

Juvenile Law Section

Kristi Erickson, Englewood

Labor & Employment Law Section

Jon Olafson, Denver

Litigation Section

Lucas Ritchie, Denver

Military & Veterans' Affairs Section

John Vaught, Denver

Natural Resources & Energy Section

Geoffrey W. Storm, Denver

Real Estate Law Section

Katy J. Dunn, Denver

Solo/Small Firm Section

David A. Sprecace, Denver

Taxation Law Section

Justin Mills, Denver

Trust & Estate Section

Jonathan F. Haskell, Glendale

Water Law Section

Alyson Scott, Johnstown

Workers Compensation Section

Kate Mackey, Denver

Young Lawyers Division

Danae Woody, Denver

Representatives from Local Bars

Adams–Broomfield 

Jennifer Stanley
Amy Petri Beard

Arapahoe County

Echo Ryan
Marty Plank
Michong Son
Porya Mansorian
Thomas W. Henderson

Aurora

Samuel Cheris

Boulder County

Tucker M. Katz
Miriam Goodman
Jennifer Lorenz
M. Michael Rafik
Ellen Ross
Anna Bond

Continental Divide

Michelle Sylvain
Courtney Holm

Denver County

Anthony C. Barbe
Josh I. Berry
Matthew J. Broderick
Jennifer L. Carty
Klaralee R. Charlton
Justin L. Cohen
Katy J. Dunn
James E. Fogg
Cierra J. Garso
Meg Gibson
Tyrone Glover

Denver County, cont

Mallory J. Hasbrook
Arnulfo D. Hernandez
Eric J. Hobbs
Robin E. Hoogerhyde
Drew J. Horowitz
Arash Jahanian
April D. Jones
Maha A. Kamal
Ruchi Kapoor
Christine Kroupa
Lino Lipinsky
Andrew J. Luxen
Genevieve Manco
Joseph W. Mark
Kevin E. McReynolds
Nicholas E. Mitchell
Michael L. Nimmo
Trenton J. Ongert
Noah C. Patterson
Elizabeth S. Pope
Troy R. Rackham
Lance J. Ream
Sarah A. Rice
Sara C. Sharp
Daniel A. Sweetser
Mario Trimble
Maureen “Mo” Watson
E. James Wilder
Lara G. Zarzecki

Douglas–Elbert County

Dawn Rodgers
Karin Van Zee
Veronica Martinez

El Paso County 

Rabea Taylor
Gary Kramer
Melissa Guggisberg
Joi G. Kush
Alexander Masterson

First Judicial District

Randall C. Arp
Marianne M. Tims
Chris Radeff
Joseph H. Lusk

Four Corners

Sheena Goldsborough

Fremont-Custer

Nicole L Bartell

Heart of the Rockies

Elle Byram

Larimer County 

Jennifer Rice
Kathryn Lonowski
Peter Dauster

Mesa County 

Keller Caubarreaux
Annie Murphy

Ninth Judicial District

Erika Gibson

Northwestern Colorado

Jessica A. Ryan

Pitkin County

Georgina Melbye

Pueblo County

James M. Croshal

San Luis Valley

James Valenti

Seventh Judicial District

Carol Viner

Sixteenth Judicial District

Geoffrey Barta, La Junta

Southeastern Colorado

Vacant

Southern Colorado

Pierce Fowler

Southwestern Colorado

Erin Johnson

Thirteenth Judicial District

Matthew J. Richardson

Weld County 

Amanda Peek
Jerrae Swanson

 

Representatives from Specialty Bars and the Legal Community

ABA Delegates

Mark Fogg, Denver
John Vaught, Denver
Joi Kush, Colorado Springs
Courtney Holm, Edwards
Clarissa Collier, Denver
April Jones, Centennial
Blake Gansborg, Denver
Scott LaBarre, Denver
Megan Garnett, Denver     

Asian Pacific American Bar Association

Nicki Cerasoli, Englewood

Association of Magistrates

Kent Spangler, Fort Collins

Colorado Attorney General

Phil Weiser, Denver

Colorado Court of Appeals

Steven Bernard, Denver

Colorado Criminal Defense Bar Association

Marnie Adams, Denver

Colorado Defense Lawyers Association

Chris Reeves, Denver

Colorado Lesbian Gay Bisexual Transgender Bar Association

Laurence Gendelman, Denver

Colorado Hispanic Bar Association

Adelita J. DeHerrera, Denver
David R. Juarez, Northglenn

Colorado Indian Bar Association

Vacant

Colorado Legal Services

Jonathan D. Asher, Denver

Colorado State Public Defenders Office

Karen Taylor, Denver

Colorado Supreme Court

Nathan B. Coats, Denver

Colorado Trial Lawyers Association

Vacant

Colorado Women’s Bar Association

Michal A. Lord-Blegen, Denver

Colorado County Judges Association

Jonathan K. Shamis, Leadville

 Colorado District Attorneys Council

Arnold J. Hanuman, Denver

Colorado District Judges Association

Elizabeth A. Weishaupl, Centennial

Governor's Office of Legal Council

Jacqueline S. Cooper Melmed, Denver

Colorado Municipal Judges Association

Randall J. Davis, Broomfield

National Association of Black Women Attorneys

To be determined

Sam Cary Bar Association

Edward M. Favorite, II, Denver

South Asian Bar Association 

 Arnold Hanuman, Denver

State House of Representatives

Shannon Bird, Westminster
Terri Carver, Colorado Springs

State Senate

Pete Lee, Denver
Robert Gardner, Colorado Springs

U.S. District Court

Gordon P. Gallagher, Denver

University of Colorado Law School

James Anaya, Denver

University of Denver College of Law

Bruce Smith, Denver

CBA Historian

David L. Erickson, Denver